Metanogen pomoże ogrzać Ziemię
Australijczycy z University of Queensland odkryli mikroorganizm, który może odegrać ważną rolę podczas przyszłego ocieplania się klimatu. Ben Woodcroft z Austarlijskiego Centrum Ekogenomiki mówi, że mikroorganizm nazwany roboczo „metanogenem” żyje na północy Szwecji w roztapiającej się wiecznej zmarzlinie.
Ten mikroorganizm produkuje metan wykorzystując dwutlenek węgla i wodór z bakterii, wśród których żyje - mówi Woodcroft. Jest on odpowiedzialny za produkcję znacznej części metanu w badanym przez nas obszarze - dodaje profesor Gene Tyson, główny autor badań.
Naukowcy wykazali, że mikroorganizm ten żyje nie tylko w roztapiającej się wiecznej zmarzlinie, ale również w wielu innych miejscach, w których dochodzi do uwalniania się metanu. Specjaliści uważają, że odkrycie jest bardzo istotne, gdyż sugeruje, że w miarę roztapiania się wiecznej zmarzliny do atmosfery będą trafiały coraz większe ilości metanu. Gaz ten wywiera 25-krotnie większy wpływ na efekt cieplarniany niż dwutlenek węgla. Jednak, jako że pozostaje w atmosferze stosunkowo krótko, a jego emisja jest mniejsza niż CO2, to właśnie dwutlenek węgla jest obecnie najważniejszym gazem cieplarnianym. Uwolnienie do atmosfery znacznych ilości metanu może znacząco przyspieszyć ocieplanie się klimatu.
Komentarze (0)