Pierwsze testy kliniczne szczepionki przeciwko wirusowi Zika
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na pierwsze testy kliniczne szczepionki przeciwko wirusowi Zika. Amerykańska Inovio Pharmaceuticals Inc. i południowokoreańska GeneOne Life Sciences Inc. poinformowały, że GLS-5700 zostanie podana 40 osobom. Pierwsza faza testów klinicznych rozpocznie się w ciągu najbliższych tygodni. Pierwsze wyniki testów będą znane jeszcze w bieżącym roku.
W I fazie testów klinicznych nie sprawdza się efektywności leku, ale jego bezpieczeństwo oraz odpowiednie dawki. Jeśli okaże się, że szczepionka jest bezpieczna, będzie można rozpocząć II fazę testów klinicznych, podczas której na większej liczbie pacjentów będzie sprawdzana jej efektywność.
GLS-5700 to szczepionka bazująca na DNA. Podobnie jak inne tego typu leki zawiera ona fragmenty kodu DNA wirusa. W tym wypadku w szczepionce znajduje się fragment kodu wirusa oraz protein znajdujących się na jego powierzchni. Wykorzystanie fragmentów DNA a nie wirusa jest spowodowane faktem, że u osób dorosłych Zika nie powoduje większych komplikacji. Najbardziej groźny jest on dla kobiet w ciąży, a wstrzykiwanie im wirusa jest zbyt ryzykowne.
Inovio i GeneOne nie są jedynymi, którzy pracują nad lekiem przeciwko Zika. Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych pracuje nad własną szczepionką i uzyskał dobre wyniki w testach na zwierzętach.
Komentarze (0)