Sercowa komunikacja pozanerwowa

| Medycyna
paisley's such a nice girl, CC

Serce jest kontrolowane nie tylko przez autonomiczny układ nerwowy, ale i przez komórki narządu, które komunikują się, wydzielając neuroprzekaźnik acetylocholinę (ACh).

Układ sympatyczny (in. współczulny) spełnia funkcję pobudzającą i przyspiesza akcję serca, a parasympatyczny (in. przywspółczulny) działa jak hamulec obniżający tętno. Kiedy układy te przestają działać albo ulegają dysregulacji, dochodzi do niewydolności serca.

Serce nie jest dobrze unerwione, czyli inaczej mówiąc, istnieje zaledwie kilka nerwów, które je kontrolują. Chcieliśmy zatem wiedzieć, jak sygnał z nerwu jest przekazywany w narządzie. [...] Zademonstrowaliśmy, jak nerw wysyła sygnał, a indywidualne komórki serca go wychwytują. Mogą one przekazywać sobie komunikat za pomocą ACh. To propagacja tego sygnału reguluje serce. Teraz musimy sprawdzić, co się zmienia w działaniu opisanego mechanizmu, gdy dochodzi do niewydolności narządu - opowiada dr Robert Gros z Uniwersytetu Zachodniego Ontario.

Gros i jego współpracownica dr Vania Prado przetestowali teorię acetylocholinową na myszach. Kanadyjczycy wyhodowali gryzonie z komórkami serca niezdolnymi do wydzielania ACh. W warunkach bezstresowych zmutowane zwierzęta miały normalne tętno. Podczas ćwiczeń ruchowych, w porównaniu do grupy kontrolnej, ich akcja serca przyspieszała jednak o wiele bardziej, dłużej trwał też powrót do tętna sprzed wysiłku fizycznego. Wyniki sugerują zatem, że ACh z komórek serca wzmacnia sygnalizację parasympatyczną, by zrównoważyć aktywność sympatyczną.

acetylocholina serce komórki komunikacja układ autonomiczny wydzielanie dysregulacja Robert Gros Vania Prado