Stawiają na drobne usprawnienia
Specjaliści z Microsoftu twierdzą, że dzięki niewielkim ulepszeniom można spowodować, by w niektórych przypadkach akumulatory smartfonów pracowały przez tydzień bez potrzeby ich ponownego ładowania. Ranveer Chandra zauważył, że zamiast czekać na kolejne usprawnienie technologii produkcji akumulatorów, co trwa wiele lat, warto poszukać alternatywnych rozwiązań.
Jednym z nich jest wykorzystanie dwóch mniejszych akumulatorów w miejsce jednego większego. W takim przypadku jeden z akumulatorów zapewnia większą ilość energii bardziej wymagającym aplikacjom, a drugi – zasila smartfona w trybie oczekiwania. Microsoft przetestował już takie rozwiązanie i okazało się, że dwie mniejsze baterie wydłużają czas pracy urządzenia nawet o 50% w porównaniu z obecnie stosowanym większym pojedynczym akumulatorem.
Innym proponowanym przez Microsoft rozwiązaniem jest oprogramowanie o nazwie E-Loupe. Automatycznie wyszukuje ono aplikacje, które zużywają dużo energii nawet wówczas, gdy nie są używane. Po zidentyfikowaniu takich programów E-Loupe próbuje je wyłączyć bądź ograniczyć ich aktywność.
Pomysły, na jakie wpadli badacze Microsoftu, nie wydłużą czasu pracy tych smartfonów, których użytkownicy intensywnie korzystają z wideo czy gier, jednak mogą ułatwić życie przeciętnemu użytkownikowi telefonu.
Komentarze (8)
Astroboy, 17 czerwca 2014, 14:27
Jak nie kochać takich badaczy? Czekam kiedy wpadną, że dodanie takiego drugiego, malutkiego wyświetlacza (bez dotyku), który pokazuje kto dzwoni, wyświetla esy, itp. bez podnoszenia głównego ekranu pozwoli na zaoszczędzenie kolejnych 50%... Będą mogli się pochwalić okrągłą liczbą 100%.
Usher, 17 czerwca 2014, 21:55
Wymyślono już coś lepszego - drugi wyświetlacz normalnych rozmiarów wykorzystujący e-ink.
pogo, 17 czerwca 2014, 23:28
Mój smartfon jak był nowy to też wytrzymywał tydzień bez ładowania. Podmiana systemu na Cyana zdecydowanie skróciła mu żywotność... A i bateria już nie ta...
Za to brat kupił komórkę, która też trzyma mu ok tydzień... do tego jest większa, mocniejsza i wydajniejsza od mojej (i dużo nowsza), a ma mniejszą baterię (pojemnościowo, wymiarów baterii nie sprawdzaliśmy, bo obie są "niewymienne").
Moim zdaniem nie ma czym się chwalić tym tygodniem.
Chyba, że mówimy o telefonach z WP8, tam miałem problemy z podtrzymaniem telefonu przy życiu przez 2 dni (zachowując się skrajnie oszczędnie). Oceniając po rozmiarze baterii i parametrach komórki, w porównaniu z obecną, to powinno być ok 4 dni przy tamtym poziomie ostrożności.
radar, 18 czerwca 2014, 12:20
Wydaje się, że sporą oszczędnością byłoby zastosowanie systemu operacyjnego, który sam nie monitoruje/szpieguje, zapisuje i przesyła jakichkolwiek danych o użytkowniku i nie pozwala na to aplikacjom.
Tyle, że wtedy nie miałby racji bytu
rahl, 21 czerwca 2014, 12:42
@Pogo - nie wiem co dla ciebie jest oszczędnie, ale:
620 z wyłączonym oszczędzaniem i włączonym WI-Fi, kilka telefonów dziennie + whats up + pogoda + kindle (15-20 minut dziennie) 2dni 2godziny(średnio)
Po wyłączeniu Wi-fi, przejściu w ciągły tryb oszczędzania(brak powiadomień) - 4dni 8 godzin.
Dodam do tego, że 620 ma najmniejszą baterię z modeli WP8
.
Poza tym jak twój smartfon z Win 8.1 może być stary ?? Przecież te modele są na rynku jakieś 2-3 miesiące.
pogo, 21 czerwca 2014, 16:46
Nokia 920 z WIn 8.0
Stary bo już go nie mam.
Może miałem wadliwą baterię... ale powód porzucenia tamtego telefonu i tak był inny
Rowerowiec, 26 czerwca 2014, 10:05
Nie mam nic przeciwko, by akumulator był 2 razy większy Producenci powinni dać nam wybór. Cięższy telefon, w zamian za większą pojemność.
Optymalizacja programów swoją drogą.
pogo, 26 czerwca 2014, 18:51
Producent mojego telefonu dał taki wybór (do wyboru 1650mAh i 3330mAh o ile dokładnie pamiętam), wiadomo co wybrałem Choć dopłaciłem za to by telefon był grubszy i cięższy...