Akupunktura na poziomie molekularnym

| Medycyna
~ggvic~, CC

Akupunktura jest stosowana w Chinach od bardzo dawna. Wiadomo było, że najprawdopodobniej aktywuje naturalny układ przeciwbólowy organizmu, ale nikt nie miał pojęcia, jak to naprawdę wygląda na poziomie molekularnym. Naukowcy z University of Michigan jako pierwsi skorzystali więc z dobrodziejstw technik obrazowania, by opisać wpływ nakłuwania igłami na długofalową zdolność mózgu do regulowania bólu (Journal of NeuroImage).

Dzięki temu odkryto, że akupunktura zwiększa zdolności wiążące receptorów opioidowych typu MOR (receptorów mu-opioidowych) w rejonach mózgu przetwarzających i tłumiących sygnały bólowe, a więc jądrze migdałowatym, ogoniastym, wyspie, zakręcie obręczy oraz wzgórzu. Środki przeciwbólowe, np. morfina czy kodeina, działają, wiążąc się z receptorami µ mózgu i rdzenia kręgowego. Ich pobudzenie nie tylko znosi ból, ale wywołuje też senność.

Richard E. Harris z uniwersyteckiego Centrum Badań nad Chronicznym Bólem i Zmęczeniem podkreśla, że wdrożenie akupunktury u osób z przewlekłym bólem może nasilić wrażliwość na opioidy.

Amerykańskie studium ponownie otwiera naukowe "salony" dla akupunktury, którą nie tak dawno spostponowano twierdzeniami, że jej lecznicze działanie opiera się wyłącznie na efekcie placebo (nakłuwanie specjalnymi igłami dawało tyle samo, co drażnienie wykałaczkami).

W badaniu University of Michigan wzięło udział 20 kobiet z fibromialgią, chorobą przejawiającą się uogólnionym bólem układu kostno-stawowego z występowaniem tzw. punktów spustowych. Są one rozmieszczone symetrycznie i wykazują niezwykłą wrażliwość na ucisk. Panie chorowały od co najmniej roku, a ból towarzyszył im przez 50% czasu. Na czas eksperymentu ochotniczki zrezygnowały z zażywania środków przeciwbólowych. Dwukrotnie wykonano im pozytonową tomografię emisyjną (PET). Miało to miejsce po pierwszym zabiegu oraz miesiąc później, po 8. sesji akupunktury.

akupunktura zdolności wiążące receptory opioidowe MOR