Głos matki skuteczniejszy od alarmu pożarowego

| Psychologia

Gdy pożar w budynku mieszkalnym wybuchnie w nocy, ryzyko ofiar śmiertelnych jest wyższe niż w dzień. Dlatego też ważne jest instalowanie czujników dymu i alarmów. Jednak wiele dzieci nie budzi się na dźwięk sygnału tradycyjnego alarmu.

W najnowszym numerze Journal of Pediatrics ukazały się wyniki badań nad tym zagadnieniem, przeprowadzonych przez ekspertów z Center for Injury Research and Policy oraz Sleep Disorders Center z Nationwide Children's Hospital. Specjaliści przetestowali trzy alarmy, w których użyto głosu matki, oraz tradycyjny najpopularniejszy w amerykańskich domach alarm dźwiękowy. W testach wzięło udział 176 dzieci w wieku 5–12 lat.

Badania wykazały, że alarm z głosem matki budzi dzieci z 3-krotnie większym prawdopodobieństwem, niż alarm tradycyjny. Głos matki budził 86–91 procent dzieci i skłaniał do ucieczki z pokoju 84–86% dzieci. Alarm tradycyjny budził 53% dzieci, a 51% zachęcał do ucieczki.

Naukowcy sprawdzili też, ile czasu zajęło dzieciom podjęcie decyzji o ucieczce. Mediana czasu ucieczki przy alarmie tonowym wynosiła 282 sekundy, zaś przy alarmie z głosem matki było to od 18 do 28 sekund. Jako, że ludzki mózg reaguje odmiennie na własne imię, postanowiono też sprawdzić, czy czas ucieczki zmieni się, gdy w alarmie będzie wywołane imię. Nie stwierdzono tutaj żadnych różnic.

Dzieci są bardzo odporne na obudzenie przez różne dźwięki. Śpią one dłużej i głębiej niż dorośli, a ich obudzenie wymaga głośniejszego dźwięku. Z tego też powodu dzieci z mniejszym prawdopodobieństwem budzą się i uciekają w czasie alarmu pożarowego. Nasze odkrycie dotyczące skutecznego budzenia dzieci może ratować życie, mówi współautor badań Mark Splaningard ze Sleep Disorders Center.

Testy wykazały, że alarm z głosem matki jest bardziej skuteczny niż alarm dźwiękowy. Dowiodły też, że wystarczy głos matki, nie trzeba używać imienia dziecka. To znaczy, że jeden alarm może działać w przypadku wielu dzieci śpiących w pobliżu, dodaje główny autor badań, Gary Smith, dyrektor z Center for Injury Research and Policy.

Uczeni już planują badania, w czasie których porównają alarm z głosem matki z alarmem z głosem obcej kobiety lub mężczyzny.

alarm pożarowy czujnik dymu głos matki