Przeciwnowotworowe działanie przeciwhistamin
Naukowcy odkryli związek między dwiema raczej rzadko łączonymi chorobami: alergią i nowotworem. Okazuje się, że antyhistaminy wykazują znaczące właściwości przeciwnowotworowe.
Autorzy raportu z The Journal of Leukocyte Biology zauważyli, że leki antyhistaminowe kolidują z aktywnością komórek supresyjnych pochodzących z linii mieloidalnej (ang. myeloid derived suppressor cells, MDSC). MDSC są wytwarzane w szpiku kostnym pod wpływem substancji produkowanych przez komórki nowotworowe i negatywnie oddziałują na funkcje limfocytów T (dzieje się tak m.in. przez enzymatyczne usuwanie argininy z mikrośrodowiska guza).
Zespół doktora Daniela H. Conrada z Virginia Commonwealth University pracował na 2 grupach myszy. By uruchomić silną odpowiedź alergiczną, pierwszą zakażano pasożytami przewodu pokarmowego gryzoni. Później zwierzętom wstrzykiwano MDSC i leczono przeciwhistaminami: cetyryzyną i cymetydyną. Jak zapewniają badacze, terapia odwróciła działanie MDSC.
Druga grupa myszy miała guzy. Im również wykonano iniekcję z komórek supresyjnych pochodzących z linii mieloidalnej i podawano cymetydynę. Po tym zabiegu nie obserwowano już wzmożonego wzrostu guza, jaki zwykle zachodzi pod wpływem MDSC.
W końcowym etapie studium Amerykanie zbadali krew pacjentów z objawami alergii. Okazało się, że porównaniu do zdrowych osób z grupy kontrolnej, występowało w niej więcej krążących MDSC.
To bardzo ekscytujące badania, ale ważne, by zdawać sobie sprawę, że opisany związek jest nowy i przed stwierdzeniem, czy przeciwhistaminy będą skuteczne w terapii onkologicznej, trzeba jeszcze przeprowadzić kolejne studia - podsumowuje Conrad.
Komentarze (2)
Usher, 6 lipca 2014, 04:42
W języku polskim interferencja odnosi się tylko do fizycznego zjawiska związanego z wzajemnym oddziaływaniem fal.
Przestarzałego terminu "helminty" w najlepszym należy używać podobnie jak spójnika "iż" - tylko ze względów stylistycznych dla uniknięcia wielokrotnego powtarzania słowa "robaki", a nie zamiast tego słowa.
Anna Błońska, 6 lipca 2014, 20:07
Poprawione
Wiem, że helminty to przestarzały termin. Zdecydowałam się go użyć, bo znalazłam go w opracowaniach weterynaryjnych z ostatniego czasu. Co prawda, wg słownika PWN-u, interferencją nazywa się wzajemne oddziaływanie na siebie dwóch lub więcej elementów, ale w tym kontekście "kolidowanie" czy "oddziaływanie" rzeczywiście brzmi lepiej...