Badali rzadką chorobę, znaleźli przyczynę powszechniejszej

| Medycyna
University of Liverpool

Prowadząc badania nad rzadką chorobą genetyczną alkaptonurią (AKU), brytyjscy naukowcy odkryli nieznany dotąd mechanizm niszczenia stawów w osteoartrozie (chorobie zwyrodnieniowej stawów).

Zespół z Uniwersytetu w Liverpoolu i Queen Mary University of London zajmował się biodrem mężczyzny z AKU. W przebiegu tej choroby w chrząstce stawów odkłada się kwas homogentyzynowy, który zmienia jej właściwości fizyczne.

Autorzy raportu opublikowanego w Journal of Anatomy zauważyli widywane dotąd tylko u koni zmineralizowane wyrostki wysokiej gęstości (ang. high density mineralised protrusions, HDMP). Jak wyjaśniają akademicy, pojawiają się one, ponieważ organizm próbuje zapełniać szczeliny w chrząstce. Niestety, gdy materiał się odrywa, ostre, twarde cząstki trą o zdrową tkankę.

W dalszym etapie studium Brytyjczycy wykonali mikrotomografię 8 bioder przekazanych do badań przez ludzi z zapaleniem stawów. Okazało się, że wyniki były takie same jak u pacjenta z AKU.

Prof. Jim Gallagher podkreśla, że na osteoartrozę, która jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności, nie ma lekarstwa. Odkrycie u ludzi HDMP oznacza, że po raz pierwszy dostrzegliśmy ważny mechanizm w procesie wywołującym chorobę.

Naukowcy badali staw, nie usuwając wapnia (zwykle zmiękcza się kości, by ułatwić badanie). Kwas niszczy HDMP, co pomaga wyjaśnić, czemu dotąd u przedstawicieli naszego gatunku nie wykrywano wyrostków.

alkaptonuria choroba zwyrodnieniowa stawów osteoartroza zmineralizowane wyrostki wysokiej gęstości HDMP mechanizm Jim Gallagher