Alkohol zawsze szkodzi
Alkohol pity przez myszy będące na wczesnym etapie ciąży zmienia funkcjonowanie genów odpowiedzialnych za działanie mózgu u płodu. Eksperymenty przeprowadzone na Uniwersytecie w Helsinkach sugerują, że spożywanie alkoholu przez kobiety może mieć negatywny wpływ na dziecko jeszcze zanim kobieta dowie się, że jest w ciąży. Rozwój ciąży u badanych myszy odpowiadał bowiem 3-6 tygodniowi ciąży u człowieka.
Co więcej okazało się, że alkohol zmienia też funkcje genów w innych tkankach rozwijającego się płodu. Może on zatem na stałe zmieniać działanie genów już w pierwszych komórkach embrionu.
Nauka wciąż nie rozumie dokładnie, w jaki sposób alkohol wpływa na rozwój płodu. Wiadomo, że powoduje on liczne szkody, jednak precyzyjne ich diagnozowanie również jest trudne.
Pierwsze tygodnie ciąży to okres aktywnego podziału i różnicowania się komórek. Różne typy komórek mają podobne DNA, ale każdy z nich posiada unikatowy epigenom odpowiedzialny za regulowanie funkcji genów. Na tym etapie rozwoju embrion jest bardzo wrażliwy na wpływy zewnętrzne, a wszelkie zmiany mogą się szeroko rozprzestrzeniać.
Doktor Nina Kaminen-Ahola chciała dowiedzieć się, czy alkohol przyjmowany na wczesnym etapie ciąży może doprowadzić do zmian epigenetycznych. Ponadto wraz z zespołem badała, czy te potencjalny zmiany ujawnią się później w sposobie funkcjonowania genów i strukturze mózgów potomstwa. Uczeni skupili się na hipokampie, strukturze mózgu odpowiedzialnej za uczenie się i pamięć, o której wiadomo, iż jest szczególnie wrażliwa na alkohol. Badania pokazały, że wczesna ekspozycja na alkohol zmienia epigenom i działanie licznych genów w hipokampie młodych myszy. Zmiany były widoczne również w opuszkach węchowych oraz układzie komorowym. Zmianę funkcjonowania genów zauważono też w szpiku kostnym oraz węchowej tkance nabłonkowej.
Komentarze (1)
Użytkownik-7423, 14 maja 2015, 13:28
To, że substrat zmienia ekspresję genów to oczywista oczywistość.
Samo zaobserwowanie zmian nic nie znaczy.
Poza tym myszy, nie ewoluowały, jak my, w towarzystwie alkoholu.