Nie ma światowej zgody co do wielkości standardowej dawki alkoholu

| Zdrowie/uroda
Kirti Poddar, CC

Czy na świecie panuje zgoda co tego, jak duża jest standardowa dawka alkoholu? W żadnym razie, a różnice i brak wiedzy utrudniają badania na ten temat.

Agnieszka Kalinowski i Keith Humpreys wytypowali pulę 75 krajów, w których, jak przypuszczali na podstawie własnej wiedzy i danych Światowej Organizacji Zdrowia, istnieją definicje standardowych dawek alkoholu oraz zalecenia dotyczące bezpiecznego picia.

Na postawie ustrukturowanych wyszukiwań w Internecie oraz kontaktów z agendami rządowymi i ekspertami od alkoholu z poszczególnych krajów naukowcy stwierdzili, że tylko 37 krajów przyjęło definicję standardowej porcji. Co więcej, jej wielkość różniła się aż o 250%: od 8 g w Islandii i Wielkiej Brytanii po 20 g w Austrii. Osiem gramów czystego etanolu znajdziemy w 250 ml czteroprocentowego piwa, 76 ml trzynastoprocentowego wina lub 25 ml czterdziestoprocentowego spirytusu.

Znaczną zmienność stwierdzono także w zakresie zaleceń odnośnie do picia niskiego ryzyka; w przypadku norm dziennych dla kobiet i mężczyzn wynosiły one, odpowiednio, 10-42 g i 10-56 g. Gdy normy dot. tygodnia, mieściły się one w zakresie 98-140 g dla kobiet i 150-280 g dla mężczyzn.

W najbardziej konserwatywnych krajach spożycie niskiego ryzyka oznacza nie więcej niż 10 g czystego etanolu dziennie dla kobiet i 20 g dla mężczyzn. Dla odmiany w Chile można pochłaniać 56 g dziennie i nadal być nieproblematycznym pijącym.

W wielu krajach - Australii, Kanadzie, Danii, Francji, Meksyku, Nowej Zelandii, Polsce, Wielkiej Brytanii i Fidżi - można wypić więcej przy specjalnych okazjach.

W Australii, Grenadzie, Portugalii i RPA zalecenia dot. bezpiecznego picia są takie same dla obu płci. Nowe zalecenia Wielkiej Brytanii wpisują się w ten trend.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje standardową jednostkę alkoholu jako 10 g czystego etanolu i zaleca, by kobiety i mężczyźni nie przekraczali limitu 2 standardowych porcji dziennie. Choć definicja WHO jest najczęściej używana, nie stosuje się do niej aż 50% krajów z zaleceniami dot. picia.

alkohol etanol standardowa porcja normy rządowe kraje Agnieszka Kalinowski Keith Humpreys