Co na głowie, to i w głowie
W zależności od koloru upierzenia na głowie amadyny wspaniałe (Erythrura gouldiae) mają różne osobowości. Brytyjscy biolodzy zauważyli, że osobniki czerwonogłowe są bardziej agresywne, a czarnogłowe zuchwałe i podejmujące większe ryzyko.
Sądzimy, że ten kolor sygnalizuje taktykę behawioralną - ujawnia Leah Williams, szefowa połączonego zespołu z Liverpool John Moores University i The Royal Veterinary College. Wiele wskazuje na to, że śmielsze ptaki z czarnymi głowami obejmują przywództwo w grupie.
Początkowo wszystkie ptaki mają jednakowy oliwkowy kolor. Po pierwszym pierzeniu się, w wieku kilku miesięcy, pojawia się charakterystyczna barwa.
Badając zachowanie amadyn, naukowcy umieścili w klatkach karmnik. Szkopuł w tym, że mógł się przy nim zmieścić tylko jeden z dwóch głodnych osobników. Okazało się, że ptaki z czerwoną głową wypychały konkurentów, grożąc im przy tym otwartym dziobem. Ptaki z czarnymi piórami trzymały się z dala od zwierząt z czarnogłowych, ponieważ tamte sygnalizowały, że są agresywne. W ten sposób udawało się zapobiec eskalacji konfliktu.
Kiedy podczas eksperymentów amadynom pokazywano kartonowe kształty jastrzębi, osobniki czarnogłowe szybciej powracały do karmnika po zniknięciu zagrożenia. Gdy w otoczeniu pojawiał się nieznany obiekt, ptaki z czarnymi piórami podchodziły do niego prędzej niż czerwonogłowe.
W niedalekiej przyszłości ekipa Williams zamierza ustalić kierunek zależności: czy to kolor głowy wpływa na osobowość, czy też jest dokładnie na odwrót i to osobowość określa barwę głowy.
Komentarze (0)