Najmłodsi są najodważniejsi

| Nauki przyrodnicze
wwarby (William Warby), CC

U amadyn zebrowatych (Taeniopygia guttata) zacięcie, z jakim ptak bada swoje otoczenie w dorosłym życiu, zależy od kolejności urodzeń. Najmłodsi są najzagorzalszymi eksploratorami.

Naukowcy badali zachowanie eksploracyjne ponad 100 zeberek, dla których typowy jest wyląg asynchroniczny (jaja są składane na przestrzeni kilku dni, a młode przychodzą na świat nie prawie jednocześnie, lecz w większych odstępach czasowych). Wyniki badań ukazały się w piśmie Animal Behaviour.

Jak tłumaczy dr Ian Hartley z Lancaster University, pisklęta, które wylęgły się wcześniej, były większe, mogły wyżej sięgnąć i lepiej opanowały techniki proszenia o pokarm, dlatego to one zgarniały lwią część kąsków przynoszonych przez rodziców.

Wpływ asynchronii wylęgu nie ogranicza się do okresu życia w gnieździe i nie kończy po obrośnięciu piórami. Jest bardziej długofalowy i przejawia się w dorosłym życiu. Po wprowadzeniu do nowego środowiska - nieznanej klatki - najmłodsze zeberki zabierały się do zwiedzania odważniej niż ptaki wyklute na samym początku. Zacięcie eksploracyjne oceniano na postawie częstotliwości, z jaką w ciągu 30 min amadyny podlatywały do karmnika.

Naukowcy, którzy eksperymentalnie manipulowali wzorcami wylęgu, podkreślają, że o ile młodsze ptaki w większym stopniu badały nowe otoczenie, o tyle nie odnotowano już różnic w eksplorowaniu nieznanych obiektów. Niezależnie od kolejności urodzeń, samice były odważniejsze w odniesieniu do nieznanych obiektów, ale w przypadku nowego otoczenia obie płcie zachowywały się podobnie.

amadyna zebrowata Taeniopygia guttata zachowanie eksploracyjne kolejność urodzeń wyląg asynchroniczny dr Ian Hartley