Wzbogacone elektronami antyferromagnetyki nadzieją na lepsze nośniki danych
Fizycy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) odkryli sposób na szybsze przełączanie stanu antyferromagnetyków. Opracowana przez nich technologia zakłada wzbogacenie materiału antyferromagnetycznego o dodatkowe elektrony. Takie materiały posłużą do budowy szybciej działających nośników danych o większej gęstości i lepszej stabilności.
Dyski twarde przechowują dane wykorzystując impulsy magnetyczne do zmiany spinu elektronów w materiałach ferromagnetycznych. Te różne stany spinów reprezentują 0 i 1. Impulsy magnetyczne potrzebne do przeprowadzenia takiej zmiany wymagają jednak stosunkowo silnego prądu, przez co całość jest energochłonna. Ponadto całkowita zmiana spinu to proces dość powolny, trwający dziesiątki nanosekund.
Antyferromagnetyki to obiecujące materiały dla przyszłych nośników danych o dużej gęstości. Stany ich spinów można zmieniać znacznie szybciej. Jest to możliwe dzięki silnymi interakcjami pomiędzy spinami, gdyż w antyferromagnetykach mają tendencję do ustawiania się przeciwrównolegle. W ferromagnetykach zaś są równoległe.
Ponadto antyferromagnetyki nie wykazują magnetyzacji w skali mniejszej niż 10 nm, co czyni je odpornymi na zakłócenia ze strony zewnętrznych pól magnetycznych. To oznacza, że dane zapisane w antyferromagnetyku nie mogą zostać usunięte za pomocą pola magnetycznego. Kolejną zaletą antyferromagnetyków jest fakt, że można z nich robić mniejsze tranzystory niż z krzemu i innych konwencjonalnych materiałów.
Riccardo Comin i jego koledzy z MIT postanowili sprawdzić, czy będą w stanie manipulować antyferromagnetycznymi właściwościami 100-nanometrowych warstw tlenku samarowo-niklowego (SmNi03) i tlenku neodymowo-niklowego (NdNiO3), wprowadzając do tych materiałów dodatkowe elektrony. W tym celu pozbawili badane materiały części atomów tlenu. Po każdym z usuniętych atomów pozostały dwa elektrony, które rozłożyły się pomiędzy pozostałymi atomami tlenu i atomami niklu.
Naukowcy monitorowali cały proces za pomocą techniki krystalografii rentgenowskiej, by sprawdzić, czy struktura magnetyczna materiału się zmieniła. Okazało się, że porządek antyferromagnetyczny w badanych materiałach ulega gwałtownemu załamaniu przy wzbogaceniu ich 0,21 elektronami na atom niklu. Dochodzi do gwałtownej zmiany, podobnej do przełączania tranzystora pomiędzy stanami 0 a 1. Zmianę tę można odwrócić dodając atomy tlenu.
Comin mówi, że antyferromagnetyczne bity można przełączać za pomocą bramek z napięciem elektrycznym. Teraz wraz z zespołem będzie pracował nad uzyskaniem lepszej kontroli nad całym procesem i zoptymalizowaniem go.
Komentarze (8)
Jajcenty, 28 maja 2021, 12:36
Ale po co? Ulepszamy tasiemki magnetyczne? Bo dyski talerzowe chyba odchodzą jak dyskietka - zostanie po nich tylko niezrozumiała dla nikogo ikona.
lester, 29 maja 2021, 00:12
Cóż, tak właśnie.
https://www.geekweek.pl/news/2017-08-02/nowy-rekord-w-gestosci-zapisu-danych_1662360/
Być może są jakieś świeższe wynalazki, ale nie chce mi się szukać teraz.
No nie całkiem. Niedawno Seagate wypuścił nowy dysk Mach.2 (14 TB) wykorzystując zdobycze kilku ostatnich lat (np. wypełnienie helem) i podwójny serwomechanizm. Transfer danych zbliża się do prędkości dysków SATA SSD odstając jedynie w IOPS-ach. Dysk w założeniu przeznaczony tylko na rynek profesjonalny, nie jest przewidziany do dystrybucji na rynku konsumenckim.
https://ithardware.pl/aktualnosci/seagate_mach_2_exos_2x14_to_najszybszy_dysk_hdd_na_swiecie-16304.html
Wielu "proroków" przewiduje rychłą śmierć dysków magnetycznych już od dobrych 10 lat, te jednak trzymają się mocno, jak chińczyki i nie sądzę (kolejny prorok) by miało się to zmienić w najbliższej, przewidywalnej przyszłości.
Ikona jest po dyskietce właśnie i faktycznie, większość młodzieży poniżej 25 lat nie rozumie jej znaczenia
Jajcenty, 29 maja 2021, 08:05
ten typ:
cyjanobakteria, 29 maja 2021, 09:10
Dokładnie. Będzie tego mniej, ale w sprzęcie konsumenckim. W serwerowniach dalej rządzą, bo to najtańszy, szybki storage. Tańsze są chyba tylko taśmy, ale tu z dostępem do danych jest trudniej, patrz AWS Glacier. SSD mocno potaniały w ostatnich 2-3 latach, ale chyba jeszcze długo nie zejdą do poziomu dysków mechanicznych, o ile to jest w ogóle możliwe, bo silikon i procesy produkcyjne też mają swoje ograniczenia. Mnie w obecnym czasie dostępny storage satysfakcjonuje, zarówno cenowo jak i pod względem dostępnych pojemności i prędkości
Jajcenty, 29 maja 2021, 10:14
O nie. Parę tygodni temu skończyła mi się dwu terowa Barracuda (ponad 10 lat kręcenia, błogosławieni niech będą ci, co robią backupy) i wsadziłem se 2T ssd SATA(!)
-rw-rw-r-- 1 jajo jajo 2 833 081 832 maj 29 09:54 src.zip
~/cv/testssd$ time unzip src.zip
Archive: src.zip
[.....]
real 0m12,935s
user 0m11,875s
sys 0m1,052s
Przy pierwszych rozpakowaniach myślałem że ma zipa uszkodzonego. To ja już zawsze będę tym walcem jeździł.
Nie żartuj, popatrz na ewolucję dysków, ale tak od 1950
cyjanobakteria, 29 maja 2021, 10:37
Też mam backupy, najstarsze pliki sprzed prawie 20 lat, ale bieżące backupy rotuję co 6 miesięcy, bo nie mam potrzeby tego trzymać. Masz jakiś backup off-site? Ok, na rynku jest dostępny SSD o pojemności 100TB w formie 3.5", wielkości normalnego dysku mechanicznego. Obecnie kosztuje jeszcze 40k USD, ale najwyraźniej dali radę upchnąć tyle kości, teraz tylko muszą zejść z ceną
Kiedyś w firmie znalazłem w sieci niespartycjonowany dysk o pojemności kilka TB (same 0x00), który można było podmontować przez sieć (jest specjalny protokół i moduł kernela). Zastanawiałem się czy nie zrzucić ukryty i zaszyfrowany backup na konkretny offset w okolicach 3/4 dysku bez partycjonowania przez dd. Backup ninja style
Jajcenty, 29 maja 2021, 13:27
Tylko kilka giga w chmurze - wakacje '07, super widoczna tęcza wtórna i takie tam najważniejsze dla ludzkości obrazki kotów, psów i rodziny.
Inne pierdółki to lecą do zewnętrznych repozytoriów git/tfs - kto inny tego pilnuje i kto inny się będzie tłumaczyć.
cyjanobakteria, 29 maja 2021, 16:31
Sąsiad może zalać komputer albo koledzy z osiedla spalić chatę za tą tęczę, ewentualnie wjazd i konfiskata sprzętu na wieczne przechowanie przez milicję Zorro za nieprzychylne wpisy w internecie