Flawonoid - apigenina - sprzyja powstawaniu neuronów

| Medycyna
NoiseCollusion, CC

Apigenina, flawonoid występujący w pietruszce, tymianku, rumianku czy karczochach, sprzyja tworzeniu neuronów (neurogenezie) i wzmacnia połączenia między komórkami mózgu.

Naukowcy z Instituto D'Or de Pesquisa e Ensino, Universidade da Bahia i Universidade Federal do Rio de Janeiro jako pierwsi badali bezpośredni wpływ apigeniny na ludzkie komórki i ujawnili mechanizm, za pośrednictwem którego flawonoid ten sprzyja zdrowiu mózgu.

Brazylijczycy ustalili, że wystarczy dodać apigeninę do komórek macierzystych, by po 25 dniach stały się one neuronami. Co więcej, pod wpływem flawonoidu powstałe neurony tworzyły silniejsze połączenia.

Silne połączenia między komórkami nerwowymi są konieczne dla dobrego działania mózgu, konsolidacji pamięci i uczenia - podkreśla Stevens Rehen.

Generalnie zespół zauważył, że potraktowanie zarówno embrionalnych, jak i progenitorowych komórek macierzystych apigeniną zwiększało liczbę komórek neuroprogenitorowych, w których zachodziła ekspresja nestyny. Apigenina wywoływała również ekspresję markerów neuronalnych, w tym β-tubuliny III czy białka 2 związanego z mikrotubulami.

Brazylijczycy wykazali, że apigenina wiąże się z receptorami estrogenowymi (podanie antagonistów receptorów estrogenowych ESR1 i ESR2 znosiło jej działanie). Autorzy publikacji z pisma Advances in Regenerative Biology przypominają, że estrogeny opóźniają początek chorób neurodegeneracyjnych, np. choroby Alzheimera, czy depresji. Wykorzystanie terapii estrogenowych jest jednak ograniczone ze względu na podwyższone ryzyko estrogenozależnych nowotworów czy problemów sercowo-naczyniowych. W świetle uzyskanych wyników wiele wskazuje na to, że w przyszłości apigeninę będzie można zastosować zarówno w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, jak i procedurach różnicowania neuronów.

Wskazujemy nowy kierunek badań nad tą substancją. Flawonoidy występują w dużych ilościach w pewnych pokarmach i możemy spekulować, że dieta bogata we flawonoidy będzie wpływać na neurogenezę i sposób, w jaki neurony komunikują się w mózgu.

apigenina flawonoid neurogeneza receptory estrogenowe połącznia Stevens Rehen