Składniki imbiru wspomogą lecznie astmy?
Zespół z Columbia University wykazał, że 3 związki występujące w olejku eterycznym imbiru mogą zwiększyć rozluźniający wpływ leków rozszerzających oskrzela.
Mimo że częstość występowania astmy wzrosła, w ciągu ostatnich 40 lat do użytku dopuszczono zaledwie kilka nowych czynników zwalczających objawy. W ramach naszego studium zademonstrowaliśmy, że oczyszczone składniki imbiru działają synergetycznie z beta2-mimetykami, rozkurczając mięśnie gładkie dróg oddechowych - wyjaśnia dr Elizabeth Townsend.
Amerykanie pobrali próbki mięśni gładkich dróg oddechowych. Do ich skurczu doprowadzano, podając acetylocholinę. Później beta2-mimetyk izoproterenol mieszano z (6)-gingerolem, (8)-gingerolem lub (6)-shogaolem. Stosowano również czysty lek.
Tkanki wystawione na oddziaływanie mieszanin rozluźniały się w o wiele większym stopniu niż po samym izoproterenolu. Najskuteczniejszym imbiropochodnym związkiem okazał się (6)-shogaol.
Kolejnym krokiem naukowców było określenie mechanizmu wpływu składników imbiru. Ekipa sprawdzała, czy wpływają one na fosfodiesterazę 4D (ang. phosphodiesterase4D, PDE4D) z płuc. Wcześniejsze badania wykazały, że enzym ten prowadzi do inhibicji procesów, które odpowiadają za rozkurcz mięśni gładkich i osłabienie stanu zapalnego. Posługując się polaryzacją fluorescencji, naukowcy zademonstrowali, że PDE4D hamowały zarówno oba gingerole, jak i (6)-shogaol.
Townsend zademonstrowała także, że (6)-shogaol szybko rozpuszczał filamenty aktyny F, białka odgrywającego istotną rolę w skurczu mięśni gładkich.
Komentarze (0)