Do sieci trafiły niezwykłe zapiski astrologów sprzed 400 lat

| Humanistyka

Uniwersytet w Cambridge udostępnił online wyjątkową kolekcję dokumentów stworzonych przed 400 laty przez dwóch astrologów. Każdy zainteresowany może zapoznać się z metodami leczenia, poradami dotyczącymi niewiernych małżonków czy sposobami na poradzenie sobie z wpływem złych sił.

Zdigitalizowane księgi, opisujące 80 000 przypadków, zostały stworzone przez astrologa i uzdrowiciela Simona Formana (1552–1611) i jego protegowanego Richarda Napiera. W czasach, w których żyli, ludzie przychodzili do astrologów m.in. po porady zdrowotne.

Wówczas było oczywistym, że ruch ciał niebieskich wpływa, za pośrednictwem niewidocznych sił, na ludzkie ciało i nasze życie. Akceptowano ten pogląd tak, jak my akceptujemy, że ruch Księżyca powoduje pływy. Astrolodzy, tacy jak Forman, rozumieli, w jaki sposób siły te działają, mówi historyk Lauren Kassell.

Ludzie przychodzili do nich po porady i je otrzymywali. A metody leczenia czy odczyniania złych uroków mogły być różne, od upuszczania krwi po noszenie "gołębich pantofli", czyli całych rozciętych gołębi, które zakładano na stopy.

Forman urodził się w Wiltshire i przez studiował medycynę oraz astrologie z Uniwersytecie w Oksfordzie. Zachorował podczas zarazy z 1592 roku, ale w jakiś sposób udało mu się wyleczyć, co zwiększyło jego sławę jako uzdrowiciela. Rozpoczął więc nielicencjonowaną praktykę lekarską. Wraz z Napierem korzystali z astrologii. Większość ich klientów chciała dowiedzieć się na co chorują, czy też czy są w ciąży. Obaj panowie konsultowali odpowiedzi z gwiazdami. Jednocześnie wykonywali szczegółowe notatki. Zapisywali nazwiska i wiek klientów, datę i miejsce udzielenia porady, objawy choroby, konfigurację planet i gwiazd oraz swoje zalecenia.

Do dnia dzisiejszego przetrwały notatki Formana z lat 1596–1603 oraz pełne zapiski Napiera z lat 1597–1634. Obejmują one około 65 000 pacjentów i 80 000 przypadków. Udostępniono je na witrynie casebooks.lib.cam.ac.uk, a każdy chętny może je przeszukiwać pod kątem daty, lekarza, objawów u pacjenta i innych czynników.

Lauren Kassel, która od 20 lat zajmuje się studiami nad Formanem, opisuje go jako nieprzyjemnego narcyza, który ciągle próbował uwodzić pacjentki. Gdy upatrzył sobie jakąś kobietę, próbował za pomocą astrologii nakłonić ją do seksu. Odszyfrowanie sensu jego zapisków nie jest łatwe. Zadawał on pytania, następnie zachęcał pacjentów do zadawania pytań, przeplatał wszystko rysunkami i obliczeniami.

Działalności Simona Formana sprzeciwiał się London's College of Physicians, które oskarżało go o oszustwo, regularnie nakładało na niego grzywny i próbowało zamknąć jego praktykę, nawet gdy uzyskał z University of Cambridge licencję na uprawianie medycyny. Mimo to i mimo licznych pobytów w więzieniu, astrolog był bardzo popularny w swoich czasach. Jego klienci pochodzili ze wszystkich warstw ówczesnego społeczeństwa. Były wśród nich kucharki, kapitanowie okrętów, kupcy, kochanki, co najmniej jeden arcybiskup oraz szalony brat księcia Buckingham.

Kassell we współpracy z Jennifer Schneidereit stworzyły nawet grę o życiu Formana.

astrolog astrologia notatki Simon Forman Richard Napier