Astronauci zagrożeni nowotworami
Astronauci, którzy spędzają zbyt długi czas w kosmosie, mogą się zacząć przedwcześnie starzeć, co zwiększa ryzyko zapadnięcia na nowotwory. Wyniki analiz naukowców z Georgetown University wydają się szczególnie ważne w świetle ostatnich doniesień o planach budowy stacji na Księżycu oraz lotach załogowych na Marsa. Niestety, poza Ziemią nie ma atmosfery, która chroniłaby nas przed skutkami promieniowania kosmicznego.
Amerykanie pracowali pod kierownictwem doktora Kamala Datty. Odkryli, że w modelu mysim wysokoenergetyczne cząsteczki rozbłysków słonecznych wyzwalały tzw. stres tlenowy. Jest to stan nierównowagi między przeciwutleniaczami a utleniaczami w komórkach organizmu. Odnotowuje się wysokie stężenia reaktywnych form tlenu (RFT), które mogą uszkadzać DNA, prowadząc do powstania rakotwórczych mutacji genowych.
Badania sfinansowała NASA. Zauważone uszkodzenia zwiększają u ludzi ryzyko nowotworu okrężnicy. Wykorzystane w eksperymentach myszy zaczynały przedwcześnie siwieć.
Komentarze (2)
waldi888231200, 16 kwietnia 2008, 15:21
Ale dlaczego akurat okrężnicy?? 8)
inhet, 16 kwietnia 2008, 16:08
Bo to nowotwór staruszków.
Ale eksperyment widzi mi się chybiony, jeśli ekspozycję ograniczono tylko do rozbłysków. Nadto przecież astronauci czy mieszkancy baz księzycowych bądź marsjańskich nie bedą wt\ystawieni na promieniowanie bezpośrednio. Ponadto:
http://www.ipj.gov.pl/pl/szkolenia/matedu/raport13.htm