Autonomiczne samochody bardziej zanieczyszczą powietrze?

| Technologia
Google

Autonomiczne samochody mają uwolnić nas od wielu bolączek, z którymi na co dzień się borykamy. Dzięki nim powinny zmniejszyć się korki w miastach, gdyż pojazdy będą sprawniej ruszały spod sygnalizatorów, nie będą blokowały skrzyżowań, zmniejszy się liczba stłuczek, poprawi płynność ruchu. Jednak, jak ostrzega Ken Laberteaux, jeden z głównych badaczy w Toyota Research Institute-North America, pojawienie się autonomicznych pojazdów spowoduje... zwiększenie zanieczyszczenia środowiska.

Historia USA pokazuje, że gdy tylko przemieszczanie się staje się łatwiejsze, ludzie są skłonni mieszkać dalej od miejsc, do których muszą codziennie dotrzeć. Takie zjawisko obserwowaliśmy przez cały wiek - mówił naukowiec podczas Automated Vehicles Symposium.

Mieszkańcy, którzy stwierdzali, że ruch w miastach stawał się bardziej płynny, gdy budowano autostrady i obwodnice, wyprowadzali się dalej od centrów miast. Upowszechnienie się samochodów autonomicznych może zachęcić ludzi do wyprowadzki na przedmieścia, a to z kolei może spowodować, że podczas dojazdów do pracy samochody będą zużywały więcej paliwa. Obawy Laberteaux mogą być tym bardziej uzasadnione, że dzięki nowoczesnym technologiom wiele osób będzie mogło pracować w jadącym samochodzie, więc czas podróży nie będzie odgrywał dla nich dużej roli.

autonomiczny samochód spalanie zanieczyszczenie powietrza