Szybsi od zdrowych
Osoby z autyzmem radzą sobie z zadaniami polegającymi na rozwiązywaniu problemów logicznych o 40% szybciej od ludzi zdrowych. Do takich wniosków doszli psycholodzy, którzy dali obu grupom do rozwiązania test matryc Ravena (ang. Raven's Standard Progressive Matrices, RSPM). Pozwala on ocenić zdolności w zakresie testowania hipotez, uczenia się czy właśnie rozwiązywania problemów (Human Brain Mapping).
Chociaż obie grupy cechowała podobna trafność [decyzji], grupa autystyczna reagowała szybciej i wydawała się używać percepcyjnych rejonów mózgu do przyspieszenia procesu rozwiązywania problemów. Sceptycy zżymali się, że autystycy nie będą w ogóle w stanie rozwiązać RSPM, ponieważ jest to złożone zadanie. Tymczasem nasze studium wykazało, że radzą sobie z nim równie skutecznie jak osoby zdrowe. Co więcej, przewyższają je pod względem stopnia rozwoju zdolności percepcyjnych – opowiada Isabelle Soulières, która przeprowadziła eksperyment na Uniwersytecie w Montrealu, ale odbywa stypendium badawcze na Uniwersytecie Harvarda.
W studium wzięło udział 15 autystyków i 18 zdrowych ochotników. Mieli oni od 14 do 36 lat. Dopasowano ich pod względem wyników osiąganych podczas wstępnego badania testem inteligencji WAIS (Wechsler Adult Intelligence Scale). Podczas rozwiązywania testu matryc Ravena wszystkim wykonywano funkcjonalny rezonans magnetyczny.
W przypadku autystyków umiejętność wnioskowania bazuje na wyjątkowo rozwiniętych zdolnościach percepcyjnych. Test Ravena to jedno z najbardziej złożonych narzędzi do badania, w jaki sposób dana osoba formułuje zasady, ustala hierarchię celów i myśli na wysokim poziomie abstrakcji. Założyliśmy, że autystycy mogą przejść taki test, a wyniki przewyższyły nasze oczekiwania – podsumowuje dr Soulières.
Komentarze (5)
mikroos, 19 czerwca 2009, 07:45
Mogę się mylić, ale zrozumienie mechanizmów odpowiedzialnych za tę niesamowitą zdolność autystyków może się okazać przełomem. Pozostaje pytanie, czy chodzi wyłącznie o zdolność "odcięcia się" od warunków zewnętrznych i koncentracji na zadaniu, czy też autystycy wykorzystują mózg w jeszcze inny sposób. Tak czy inaczej, wynik eksperymentu (podobnie jak skala przewagi!) jest naprawdę niesamowity.
thibris, 25 czerwca 2009, 20:20
Pytanie laika: Czy może być tak że autystycy odcinając się od warunków zewnętrznych nie są rozpraszani przez fMRI i stąd taka różnica w wynikach?
mikroos, 25 czerwca 2009, 20:32
Jak rozumiesz rozpraszanie przez fMRI?
thibris, 25 czerwca 2009, 22:20
Właśnie nie rozumiem - bo nie wiem jak się takie badanie robi (a było robione podczas testów cały czas) - dlatego napisałem że to pytanie laika
mikroos, 25 czerwca 2009, 22:28
Wydaje mi się, że szansa jest mała. Chociaż kto wie, aparat robi nieco hałasu podczas badania (choć z drugiej strny do uszu można włożyć stopery)... sam mi teraz dałeś trochę do myślenia