Botoks nie tylko na zmarszczki
Toksyna botulinowa wstrzyknięta po pomostowaniu aortalno-wieńcowym w tkankę tłuszczową otaczającą serce zmniejsza ryzyko migotania przedsionków (ang. atrial fibrillation, AF).
U ok. 1/3 pacjentów przechodzących pomostowanie rozwinie się migotanie przedsionków [którego najpoważniejszym powikłaniem są zmiany zatorowo-zakrzepowe]. AF jest zawsze związane z przedłużoną hospitalizacją i oznacza większe koszty dla systemu opieki zdrowotnej - wyjaśnia prof. Jonathan S. Steinberg z Uniwersytetu w Rochester.
W 2 rosyjskich szpitalach 60 pacjentów wylosowano do grup, którym wykonywano zastrzyki z botoksu lub soli fizjologicznej. Do iniekcji wybrano 4 płaty tkanki tłuszczowej wokół mięśnia sercowego. Próba była podwójnie ślepa, co oznacza, że ani lekarze, ani ochotnicy nie wiedzieli, kto trafił do jakiej grupy.
Okazało się, że u osób, którym w trakcie wszczepiania bajpasów podano toksynę botulinową, ryzyko wystąpienia AF w ciągu miesiąca od operacji wynosiło tylko 7% (w porównaniu do 30% w grupie kontrolnej). Do roku po zabiegu migotanie przedsionków nie wystąpiło u żadnego z pacjentów z grupy botulinowej, w porównaniu do 27% osób otrzymujących zastrzyk z soli fizjologicznej.
Nie stwierdzono żadnych powikłań po podaniu botoksu, a powikłania pooperacyjne, w tym czas intensywnej opieki zdrowotnej i połączenia do respiratora, a także wskaźnik zakażeń, były podobne w obu grupach.
Zanim zastrzyki z botoksu staną się częścią standardowego postępowania, trzeba powtórzyć badania na większej próbie. Jeśli wyniki zostaną zreplikowane, iniekcje będzie można zastosować również u chorych przechodzących operacje naprawcze albo przeszczep zastawek.
Komentarze (1)
Anulka31, 21 października 2015, 16:50
Jeśli chodzi o botoks, to z tego co czytałam stosuje się go również u osób z nadmierną potliwością dłoni...wstrzykuje przez co niszczy gruczoły potowe, ale jest niestety skutek uboczny- dłonie stają się czerwone i szorstkie...