Bełtwa z Morza Białego

| Nauki przyrodnicze
Alexander Semenov, clione.ru

Aleksander Siemienow z rosyjskiej White Sea Biological Station wykonał wykonał wspaniałe zdjęcia bełtwy festonowej - największej meduzy na świecie. Przez dziesięć lat nurkowania naukowiec spotykał te zwierzęta wielokrotnie, jednak dopiero po raz drugi występowały one w tak wielkiej obfitości. Wyniki jego pracy możemy podziwiać w galerii.

Galeria (10)

Alexander Semenov, clione.ru Alexander Semenov, clione.ru wszystkie zdjęcia »

Średnica żyjących w Morzu Białym bełtw może dochodzić do 70 centymetrów, a długość czułków sięga 15 metrów. Mimo olbrzymich rozmiarów bełtwa nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla człowieka, jednak spotkanie z nią może być bardzo bolesne. Przekonał się o tym sam Siemienow.

Mimo, że był w pełnym stroju do nurkowania i starał się trzymać z daleka od zwierzęcia jeden z czułków uderzył go w twarz. Sparaliżowało mi usta - mówi uczony w wywiadzie dla New Scientist. Były wielkie jak u Angeliny Jolie, ale nie tak piękne. Przez godzinę nie mogłem mówić. Bolało przez kilka dni - dodaje.

White Sea Biological Station należy do moskiewskiego Uniwersytetu imienia Łomonosowa. Stacja została założona w 1938 roku na półwyspie Kindo. Jest przygotowana na przyjmowanie gości, przyciągając wielu naukowców i studentów.

bełtwa festonowa Aleksander Siemienow White Sea Biological Station