Makron z betaglukanem dobrze wpływa na mikrobiom i obniża zły cholesterol

| Zdrowie/uroda
Raúl Hernández González, CC

W przewodzie pokarmowym ludzi, którzy przez 2 miesiące jedli makaron wzbogacony betaglukanem, jednym ze składników błonnika, zwiększyła się liczebność populacji korzystnych dla zdrowia bakterii i zmniejszyła się liczebność bakterii szkodliwych. Zmniejszył się też poziom złego cholesterolu LDL.

Betaglukany to polisacharydy będące prebiotykami dla mikrobiomu jelitowego. Wchodzą w skład ścian komórkowych grzybów i zbóż: owsa czy jęczmienia. Wykorzystuje się je w walce z cukrzycą (obniżają bowiem glikemię poposiłkową), a także do wzmocnienia układu odpornościowego osób przechodzących radio- i chemioterapię czy stres.

Jak wyjaśnia prof. Maria De Angelis z Uniwersytetu w Bari, przystępując do nowego studium, zespół dywagował, że makaron wzbogacony betaglukanem może zmodyfikować skład gatunkowy mikroflory jelitowej, prowadząc do poprawy stanu zdrowia. Makaron z pszenicy twardej (durum) i pełnoziarnistego jęczmienia zawierał minimalną zalecaną w USA i Europie dawkę betaglukanów jęczmiennych (3 g na 100 g produktu). Mąka z pszenicy stanowiła 75%.

Przed i po 2-miesięcznej diecie makaronowej naukowcy pobierali próbki krwi i kału. Badanie 26 zdrowych ochotników pokazało, że pod wpływem interwencji dietetycznej nastąpił m.in. znaczący wzrost liczebności Gram-dodatnich Lactobacillus i spadek potencjalnie szkodliwych enterobakterii (Enterobacteriaceae).

Uczeni zaobserwowali także wzrost stężenia krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych: kwasu 2-metylopropionowego, kwasu masłowego czy propionowego, czyli bakteryjnych metabolitów wykazujących aktywność przeciwzapalną.

Analiza próbek krwi pokazała, że średni poziom LDL spadł ze 107,4 do 93,8 mg/dl.

betaglukan prebiotyk mikrobiom Lactobacillus enterobakterie Enterobacteriaceae zły cholesterol LDL poziom Maria De Angelis