Bieganie boso poprawia pamięć roboczą

| Psychologia
Markus Spiske, CC

Bieganie bez butów poprawia pamięć roboczą - ustalili naukowcy z Uniwersytetu Północnej Florydy.

Pamięć robocza jest coraz częściej rozpoznawana jako kluczowa zdolność poznawcza. Nasze ustalenia są świetną wiadomością dla ludzi szukających zabawnego sposobu na jej poprawę - podkreśla dr Tracy Alloway.

Amerykanie zebrali grupę 72 osób w wieku 18-44 lat. Przez ok. 16 min ochotnicy biegali w butach i boso w wygodnym, wybranym przez siebie tempie. Pamięć roboczą mierzono przed i po biegu.

Po biegu boso naukowcy zauważyli znaczącą, bo aż ok. 16% poprawę w zakresie pamięci roboczej. Po biegu w butach nie stwierdzono istotnej poprawy. Choć mierzono prędkość i tętno, żaden z tych czynników nie miał wpływu na pamięć roboczą.

Małe rzeczy często mają największy wpływ. Nasze badanie pokazuje, że można jednocześnie zrealizować swój potencjał poznawczy i cieszyć się sobą. Jeśli zdejmiemy buty i pójdziemy biegać, na mecie możemy być mądrzejsi niż na starcie - uważa dr Ross Alloway.

W czasie biegania bez butów trzeba precyzyjnie stawiać stopy, by nie nadepnąć na coś, co mogłyby wywołać uraz. Takie warunki odtwarzano w czasie eksperymentu.

Wg Allowaya, niewykluczone, że to właśnie dodatkowe wymogi dotykowe i proprioceptywne prowadzą do intensywniejszego wykorzystania pamięci roboczej.

bieg bieganie boso w butach pamięć robocza Tracy Alloway Ross Alloway