Bieganie czyni młodszym

| Zdrowie/uroda
Kamyar Adl (kamshots), CC

Naukowcy z University of Colorado Boulder i Humboldt State University wykazali, że seniorzy, którzy biegają kilka razy w tygodniu, wydatkują podczas marszu tyle energii, co typowy 20-latek. Seniorzy, którzy nie biegają, ale spacerują dla utrzymania kondycji, zużywają podczas marszu tyle samo energii co ich rówieśnicy i średnio o 22% więcej energii niż 20-latkowie. Z naszych badań wynika, że bieganie pozwala zachować młodość, przynajmniej pod względem wydajności energetycznej - mówi profesor Rodger Kram z CU-Boulder.

W PLOS ONE opublikowano wyniki badań, w których wzięło udział 30 zdrowych ochotników (15 kobiet i 15 mężczyzn). Średnia ich wieku wynosiła 69 lat, a badani albo regularnie biegali albo spacerowali dla utrzymania kondycji. Poproszono ich, by przez 6 miesięcy biegali lub chodzili co najmniej 30 minut nie rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Zauważyliśmy, że osoby starsze, które regularnie oddają się wysoce aerobowym ćwiczeniom – szczególnie bieganiu – zużywają mniej energii podczas chodzenia niż ich rówieśnicy prowadzący siedzący tryb życia lub jedynie spacerujący dla zdrowia - mówi szef zespołu badawczego profesor Justus Ortega z Uniwersytetu Humboldta. Od dawna wiadomo, że z wiekiem maksymalna wydajność aerobowa obniża się. Jest to prawdziwe także w odniesieniu do biegaczy. Jednak nowym odkryciem jest fakt, że biegający seniorzy utrzymują ekonomię ruchu na dobrym poziomie - dodaje.

Wszyscy uczestnicy zostali poddani specjalistycznym badaniom w Locomotion Laboratory prowadzonym przez Krama. Szli po mechanicznej bieżni z prędkością 2,6 km/h, 4,5 km/h i 6,3 km/h. W czasie marszu badano ich zużycie tlenu oraz wydalanie dwutlenku węgla. Dane te porównano z wynikami uzyskiwanymi przez młodych ludzi oraz przez seniorów prowadzących siedzący tryb życia. Zaskoczyło nas, że seniorzy, którzy regularnie biegają, mają lepszą ekonomię marszu niż seniorzy, którzy dla zdrowia maszerują. Wydaje się, że regularne bieganie opóźnia efekty starzenia i pozwala lepiej się poruszać, co zwiększa jakość życia seniorów. Oczywiście spacerowanie również pozytywnie wpływa na zdrowie – chroni przed chorobami serca, cukrzycą, otyłością czy depresją. Wydaje się jednak, że nie poprawia efektywności chodzenia. Jako, że nie znaleźliśmy żadnych zewnętrznych różnic biomechanicznych pomiędzy spacerującymi a biegającymi seniorami, przypuszczamy, że lepsza wydajność energetyczna biegaczy ma związek z komórkami mięśni - mówi Kram. Uczony podejrzewa, że podstawowa różnica tkwi w mitochondriach obu grup i ma zamiar skupić się na ich badaniu.

bieganie senior wydatek energetyczny