Bit w 12 atomach
Specjaliści z laboratoriów IBM Research w Almaden udowodnili, że na nośnikach magnetycznych jeden bit informacji można zapisać już za pomocą 12 atomów. Obecnie do zapisania pojedynczego bitu np. na dysku twardym wykorzystuje się około miliona atomów. Zademonstrowana przez IBM możliwość manipulowania materiałem w skali pojedynczych atomów umożliwi powstanie znacznie mniejszych, szybciej działających i energooszczędnych urządzeń.
Podczas swoich eksperymentów uczeni pokazali, że dane na nośnikach magnetycznych mogą być nawet 100-krotnie gęściej upakowane niż obecnie.
Przechowywanie informacji na nośnikach magnetycznych wiąże się z pewnym poważnym ograniczeniem. Pola magnetyczne sąsiadujących ze sobą domen mogą na siebie wpływać, zmieniając wartość zapisu. Z tego też powodu niemożliwe dotychczas było zbyt duże ich upakowanie. Uczeni z IBM-a pokazali, że można je zbliżyć do siebie bez ryzyka wystąpienia zakłóceń.
Eksperci użyli skanningowego mikroskopu tunelowego za pomocą którego atom po atomie ułożyli domeny składające się z tuzina atomów każda. Antyferromagnetycznie splątane atomy były w stanie całymi godzinami w niskiej temperaturze przechowywać zapisane informacje. Bardzo blisko umiejscowione domeny nie wpływały na siebie, co dowodzi możliwości zwiększenia gęstości zapisu.
Komentarze (3)
leptino, 13 stycznia 2012, 22:03
Teoria, że jesteśmy programem komputerowym staje się coraz bardziej prawdopodobna;)
Danielus Bankikus, 14 stycznia 2012, 00:51
Jak taka technologia wejdzie do masowej produkcji to bedzie można sobie sciągnąć cały internet na dyskietke
Sławko, 22 listopada 2013, 08:48
Przypomniało mi to pewną sytuację. 12 lat temu pracowałem w kawiarence internetowej. Pewna klientka przyszła z dyskietką i prośbą, aby zapisać jej Internet na dyskietkę, bo ona nie ma w domu a bardzo chciałaby mieć i że oczywiście zapłaci. Próby wytłumaczenia jej, że nie da się tego zrobić, nie dały rezultatu. Wyszła obrażona, że jesteśmy samoluby. Klienci, którzy w tym czasie korzystali z komputerów po jej wyjściu nie byli w stanie powstrzymać się od parsknięcia śmiechem. Cała sala śmiała się do łez.