Samsung produkuje układy wyspecjalizowne w kopaniu bitcoinów

| Technologia
Marko Ahtisaari

Samsung rozpoczął produkcję układów scalonych wyspecjalizowanych w wydobywaniu bitcoinów. Na razie niewiele wiadomo o nowych układach. W oświadczeniu opublikowanym przez BBC przedstawiciele koncernu stwierdzili, że wydział produkcyjny Samsunga zaangażował się w wytwarzanie układów na potrzeby wydobywania kryptowaluty. Nie możemy w tej chwili zdradzić, kto jest naszym klientem.

Według koreańskiego dziennika The Bell, wspomniane procesory to układy typu ASIC (application-specific integrated circuit). To mocno wyspecjalizowane układy, zdolne do wykonywania jednego konkretnego zadania, których jednak nie można wykorzystać w innych zastosowaniach. Samsung ma spore doświadczenie z kośćmi ASIC, gdyż są one używane w telewizorach.
Obecnie przedsiębiorstwa zajmujące się wydobywaniem kryptowalut korzystają przede wszystkim z konsumenckich kart graficznych produkcji Nvidii oraz AMD. To z kolei doprowadziło do gwałtownego wzrostu cen tych kart. Niektóre modele kosztują nawet trzykrotnie więcej niż wcześniej. Samsung może więc zaoferować nie tylko tańsze, ale i bardziej wydajne – bo stworzone specjalnie w jednym celu – układy do kopania bitcoinów.

Decyzja Samsunga może też pokrzyżować plany firmy AMD. Twierdzi ona bowiem, że jej nowy procesor Threadripper lepiej nadaje się do wydobywania kryptowalut niż konsumenckie procesory graficzne. Procesor jest jednak drogi i mało prawdopodobne, by znalazł szerokie zastosowanie. Szczególnie, jeśli układy Samsunga będą tańsze i równie wydajne.

bitcoin układ kryptwaluta ASIC