Biżuteria z własnych kości

| Ciekawostki

Niektórym ludziom przestała wystarczać wymiana zwykłymi złotymi obrączkami. To między innymi dla nich powstała biżuteria wytwarzana z kości. Komórki pochodzą z zęba mądrości. Hoduje się je w warunkach laboratoryjnych.

Kościana biżuteria to efekt wspólnych wysiłków artystów i naukowców, którzy razem uczyli się, w jaki sposób uzyskiwać złożone kształty z tkanki kostnej.

Pierwsi właściciele zachwycają się oryginalnymi obrączkami i tłumaczą, że przypominają one przedmioty wykonane z kości słoniowej, ale proces ich powstawania jest bardziej humanitarny. Czemu? Ponieważ kość nigdy nie znajdowała się wewnątrz żywego organizmu.

Naukowcy wykorzystują fragment korzenia zęba mądrości. Materiał mineralny jest rozpuszczany, aby uzyskać dostęp do komórek kości. Następnie hoduje się je na tzw. bioszkle, specjalnym bioaktywnym materiale ceramicznym, którego struktura przypomina strukturę kości.

Niektórzy eksperci uznają, że biopsje wykonywane po to, by uzyskać materiał na biżuterię, są ryzykowne i nieetyczne. Warto jednak wspomnieć, że wyhodowane kości można wykorzystać do zabiegów rekonstrukcyjnych u osób z nowotworami oraz po wypadkach.

Jeśli fragment twojej szczęki jest uszkodzony, nie trzeba będzie pobierać kawałka żebra lub innej kości. Żeby zastąpić uszkodzoną kość, wyhodujemy nową w laboratorium i wszczepimy ją — wyjaśnia dr Ian Thompson, chirurg szczękowy z King\'s College.

bizuteria obrączki kość ząb mądrości bioszkło materiał ceramiczny dr Ian Thompson chirurg szczękowy King\'s College