Jak zakamuflować coś w ciele?

| Medycyna

Amerykańscy naukowcy zdobyli rządowy grant na zbadanie kwestii, jak zapobiegać powstawaniu blizn po wszczepieniu pod skórę urządzeń biomedycznych.

Profesorowie Joseph Schlenoff i Thomas Keller z Uniwersytetu Stanowego Florydy uzyskali z Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH) dofinansowanie w wysokości 1 miliona dolarów. Dzięki temu będą mogli opracować metody pokrywania syntetycznych zastawek serca i innych tego typu urządzeń cienkim filmem, który ma nie dopuszczać do przywierania do ich powierzchni komórek mięśni gładkich naczyń. To niekorzystne zjawisko, ponieważ w ten sposób tworzą się blizny i nowe zatory.

Przez lata chirurdzy używali stentów, by odblokować zaczopowane arterie. A wszystko tylko po to, by się przekonać, że znowu są zatkane... — powiedział Schlenoff. W naszym projekcie badawczym szukamy sposobów na takie zakamuflowanie urządzeń medycznych, by ciało nie zdawało sobie nawet sprawy z ich istnienia.

Michael Davidson, dyrektor Grupy Mikroskopów Optycznych z National High Magnetic Field Laboratory uczelni macierzystej panów profesorów, dostarcza zdjęcia molekularne, które mają pokazać, czy dochodzi do jakichś interakcji między badanymi polimerami a tkanką, czy nie.

blizna sztuczna zastawka stent zaczopowanie naczynie blizna mięśnie gładkie komórki przywieranie Michael Davidson Joseph Schlenoff Thomas Keller