Bor z trzema wiązaniami
Bor dołączył do niewielkiej grupy pierwiastków, które tworzą stabilne złożone z trzech wiązań połączenia pomiędzy dwoma atomami. Takimi pierwiastkami są np. azot i węgiel. Teoretycznie od dłuższego czasu było wiadomo, że i bor powinien tworzyć trzy wiązania. Na tablicy okresowej znajduje się on obok węgla i azotu, powinien mieć zatem podobne właściwości.
Dotychczas jednak nie udawało się uzyskać dwóch atomów boru połączonych trzema wiązaniami. Najbliżsi tego byli naukowcy, który odparowali bor w obecności tlenku węgla w bardzo niskiej temperaturze. Pojawiły się wówczas atomy boru połączone trzema wiązaniami, jednak całość rozpadała się w temperaturze powyżej -263 stopni Celsjusza.
Teraz zespół Holgera Braunschweiga z Uniwersytetu w Wurzburgu połączył atomy boru za pomocą trzech wiązań i upewnił się, że całość pozostaje stabilna w temperaturze do 234 stopni Celsjusza. Pod warunkiem jednak, że jest odizolowana od powietrza. „W warunkach obojętnych jest to bardzo stabilna molekuła“ - mówi uczony.
Teraz jego zespół bada jak nowa molekuła reaguje z różnymi związkami i sprawdza, czy można będzie zastosować ją w organicznej elektronice. Związki boru są już np. wykorzystywane w diodach.
Komentarze (0)