Wkrótce dowiemy się co z bozonem Higgsa
Dyrektor generalny CERN-u Rolf Heuer twierdzi, że do końca 2012 roku Wielki Zderzacz Hadronów ostatecznie dowiedzie istnienia bądź nie bozonu Higgsa. Aby to sprawdzić potrzebujmy więcej danych, nawet dziesięciokrotnie więcej niż obecnie - stwierdził Heuer. Fizycy z CERN już wiedzą, że jeśli bozon Higgsa istnieje, to jego masa wynosi od 115 do 140 gigaelektronowoltów. Jeśli zostanie on znaleziony w tym zakresie, to będzie on bozonem przewidzianym w Modelu Standardowym bądź też bozonem Higgsa z teorii o supersymetrii. Bozon o masie ponad 450 GeV wykluczy supersymetrię, stwierdził Heuer.
Supersymetria to zestaw teorii stwierdzających, że każda znana cząstka ma co najmniej jednego, nieznanego nam, partnera.
Jeśli chodzi o bozon Higgsa to mamy dane dotyczące jego masy i kilka intrygujących fluktuacji. Prawdopodobnie masa bozonu Higgsa jest niska. Jeśli nie znajdziemy go w przedziale niskich mas, to będzie oznaczało, że Model Standardowy jest nieprawidłowy. O bozonie Higgsa wiemy wszystko, z wyjątkiem tego, czy istnieje - dodał Heuer.
Uczeni z cernowskiego Compact Muon Solenoid Experiment już wcześniej poinformowali o tym, że znaleźli bozon Higgsa, jednak nie mają wystarczającej ilości danych, by to potwierdzić.
Uczeni z amerykańskiego Fermilab, które korzysta z akceleratora Tevatron, również informowali o zauważeniu czegoś, co może być bozonem Higgsa. Także i oni nie są w stanie obecnie tego potwierdzić. Jeśli bozon Higgsa istnieje, to Tevatron może wkrótce zanotować wiele sygnałów świadczących o jego obecności. Biorąc pod uwagę liczbę dokonanych kolizji Tevatron jest obecnie unikatowym urządzeniem pod względem możliwości badania rozpadów bozonów Higgsa w kwarki spodnie - oświadczyli przedstawiciele Fermilab.
Także i oni twierdzą, że do końca przyszłego roku będą w stanie potwierdzić lub wykluczyć istnienie Boskiej Cząstki.
Przed kilkoma dniami Fermilab poinformowało o odkryciu nowej cząstki - Xi-sub-b.
Komentarze (8)
Gość simian raticus, 27 lipca 2011, 08:42
Zwisa mi to w sumie! nawet niechce mi się tego NEW'sa czytać tak powiem!
Radeg, 27 lipca 2011, 11:57
#temat
Mam takie pytanie, bo to dość ciekawe. Jeśli okazałoby się, że faktycznie - odkryto tę cząstkę i odpowiadałaby za masę, a więc zarówno to ona tworzyłaby grawitację i jej ulegała, co by ta informacja w zasadzie nam dała? Czy jest jakieś praktyczne zastosowanie czegoś takiego?
odalisques, 27 lipca 2011, 12:22
Informacje płynące ze świata fizyki kwantowej prawidłowo interpretować mogą jedynie osoby posiadające odpowiednią wiedzę na jej temat. Czyli w przybliżeniu "prawie nikt". Tym samym natychmiastowe skutki eksperymentalnego udowodnienia istnienia lub nie bozonu Higgsa będą dla społeczeństwa żadne. Poza małymi grupkami ludzi takimi jak ja, którzy będą skakać z radości po lekturze końcowego raportu z arXiv, niezależnie od jego konkluzji.
Artarmar, 27 lipca 2011, 17:35
Mam tylko jedno pytanie do osób które to wymyślają... Jeżeli bozon higgisa ma masę równą 450 GeV to w jaki sposób nadaję on masę np neutronowi który ma masę ponad 450 razy mniejszą?? Czyli jeden bozon na 450 neutronów?? To juz wolę nie wiedzieć ile elektronów trzeba zebrać aby jeden bozon nadał im masę...
odalisques, 27 lipca 2011, 18:12
1) Bozon Higgsa ma stanowić mechanizm uzyskiwania masy przez cząstki, jego potencjalna masa nijak ma się do masy innych cząstek. Łatwiej byłoby posługiwiwać się energią, ale popularno-naukowe źródła informacji słusznie uznają, że M->E wywoływałoby powszechną konsternację.
2) Neutron jest fermionem, nie bozonem.
A jeśli faktycznie chcesz poznać szczegóły zapoznaj się z mechanizmem i polem Higgsa. I generalnie z teorią pola, grupą Liego, etc.
Gość simian raticus, 28 lipca 2011, 08:32
Narkotyki to lepszy wynalazek, niż kwadratowe koła!
BM, 29 lipca 2011, 11:13
Nie za bardzo tłoczy się w jądrze jak na fermion? co z zakazem Pauliego ?
odalisques, 30 lipca 2011, 11:15
Zakaz Pauliego oczywiście obowiązuje, każdy neutron w jądrze tego samego atomu ma unikalną wartość N-L-M-MS - zatem się nie tłoczy, patrząc pod kątem spełnienia warunku fermion-niefermion