Bransoleta sprzed 1600 lat z symbolami menor odkryta w czasie Chanuki

| Humanistyka
Yoli Shwartz, Izraelska Służba Starożytności

Na będącej rezerwatem biosfery Górze Karmel archeolodzy z Izraelskiej Służby Starożytności (IAA) odkryli ostatnio fragment szklanej bransolety z wygrawerowanymi menorami. Prace odbywały się przed założeniem nowego zbiornika na wodę dla miasta Jokne'am.

Osiemnastego grudnia zespół odkopał skrzynkę z setkami kawałków szkła. Jeden z nich pochodził z bransolety.

Po oczyszczeniu z podekscytowaniem stwierdziliśmy, że bransoletkę z turkusowego szkła ozdobiono symbolami menory [...] - opowiadają Limor Talmi i Dan Krizner. Naukowcy sądzą, że biżuterię ostemplowano wizerunkami kandelabrów, gdy szkło było jeszcze gorące.

Na znalezionym fragmencie widnieją 2 menory; nad każdym z siedmiu ramion jednej z nich widać płomienie.

Yoli Shwartz, Izraelska Służba Starożytności

Jak tłumaczy Yael Gorin-Rosen, szefowa Wydziału Starożytnego Szkła w IAA, szklane bransoletki z wizerunkami menor nie należą w tym regionie do rzadkości. Takie symbole widuje się na biżuterii z Libanu, Syrii oraz Izraela. Popularnymi symbolami z tego okresu (końca IV lub początku V w. n.e.) są także lwy i inne zwierzęta oraz wyobrażenia bóstw.

Podczas wykopalisk biżuterię taką jak ta odkopywano zwykle w kontekście ofiar pogrzebowych. Odkrycie takich obiektów w warstwie osadniczej to coś niezwykłego; jeszcze rzadsze jest zaś znalezienie ich w starożytnym dole na odpady - podkreśla Rosen-Gorin.

Obecnie naukowcy próbują ustalić, co bransoleta tam robiła. Wg nich, powstała w okolicznym warsztacie i miała być gdzieś dostarczona. Hipotezę uprawdopodobnia fakt, że w tym samym dole znajdowały się inne odłamki szkła, w tym kawałki naczyń i szyb. Wiele wskazuje więc na to, że region, w którym odkopano bransoletę, był częścią obszaru przemysłowego, gdzie wytwarzano dobra dla pobliskich gospodarstw i na inne rynki.

bransoleta szkło Góra Karmel dół odpady warsztat Izraelska Służba Starożytności Limor Talmi Dan Krizner Yael Gorin-Rosen