Antypireny podszywają się pod hormony
Określając trójwymiarową budowę białek na poziomie atomowym, naukowcy z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH) odkryli, że bromoorganiczne antypireny (ang. brominated flame retardants, BFRs) mogą naśladować estrogeny, zaburzając w ten sposób działanie układu hormonalnego.
Zaczynamy lepiej rozumieć uniepalniacze oraz ich wpływ na ludzkie zdrowie. Nasze studium pomaga zobaczyć, i to dosłownie, co robią bromoorganiczne antypireny po dostaniu się do organizmu - kolidują z naturalnymi hormonami ciała. Za pomocą obrazowania 3D ustaliliśmy, że środki opóźniające palenie wiążą się z białkami jak estrogeny - opowiada dr Linda Birnbaum.
Amerykanie przyglądali się bliżej jednemu z BFRs, a mianowicie tetrabromobisfenolowi-A (TBBPA). Warto zauważyć, że wcześniej w tym roku National Toxicology Program (NTP) ujawnił dane z 2-letniego studium, które wykazało, że TBBPA prowadzi do powstawania guzów u myszy oraz szczurów.
Posługując się rentgenografią strukturalną, naukowcy porównywali wiązanie TBBPA oraz pochodnej innego antypirenu - eteru tetrabromodifenylu (BDE-47) - z sulfotransferazą estrogenową (ang. estrogen sulfotransferase, EST), enzymem metabolizującym estrogen. Nasze rezultaty zademonstrowały, że TBBPA wiąże się z sulfotransferazą estrogenową w tej samej pozycji i w podobny sposób jak estradiol [naturalny estrogen] - wyjaśnia dr Lars Pedersen. Ponieważ tetrabromobisfenol-A blokuje enzym, może dojść do podwyższenia stężenia estrogenów w organizmie.
Komentarze (5)
pogo, 21 sierpnia 2013, 09:08
Ok... ale dlaczego ktokolwiek ma się tym przejmować skoro nie wiadomo gdzie to występuje i jak może się dostać do organizmu?
Arlic, 21 sierpnia 2013, 12:13
W opakowaniach, przemyśle budowlanym, jedzeniu(głównie w jedzeniu o dużej zawartości tłuszczów). Dosłownie w wszędzie.
pogo, 21 sierpnia 2013, 16:12
I dokładnie takiej informacji mi brakowało... ale nie zakończę drążenia :> Skąd się tam bierze? To naturalne czy się tak wkłada w jakimś celu?
Arlic, 21 sierpnia 2013, 16:34
Grzegorz Kraszewski, 21 sierpnia 2013, 17:18
Żółknięcie obudów starych komputerów (i innego sprzętu) to właśnie efekt uwalniania się BFR.