Brzoskwiniowa paleodieta

| Humanistyka
Tao Su/Xishuangbanna Tropical Garden

Na południowym zachodzie Chin odkryto skamieniałości endokarpu brzoskwiń sprzed ponad 2,5 mln lat.

Paleontolodzy podkreślają, że choć wiekowy, endokarp (cienka warstwa owocni, która drewnieje, tworząc pestkę) bardzo przypomina swój współczesny odpowiednik.

Odkrycia, opublikowane na łamach pisma Scientific Reports, sugerują, że brzoskwinie wyewoluowały na drodze doboru naturalnego na długo przed udomowieniem przez człowieka. To pierwszy przypadek, kiedy udało się znaleźć sfosylizowane brzoskwinie.

Brzoskwinia stanowi ważną część ludzkiej historii, dlatego powinniśmy zrozumieć, jak stała się tym, czym jest dziś. Gdy znamy źródła/korzenie naszych zasobów, możemy je lepiej wykorzystać - podkreśla prof. Peter Wilf, paleobotanik z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii.

Prof. Tao Su z Ogrodu Tropikalnego Xishuangbanna odkrył skamieniałości w pobliżu swojego domu w Kunming w południowo-zachodnich Chinach, gdy podczas prac drogowych odsłonięto wychodnię skalną z późnego pliocenu.

Uważa się, że brzoskwinie pochodzą z Chin, ale najstarsze dotąd dane archeologiczne datowały się na ok. 8 tys. lat. Dotarcie do źródeł utrudnia dodatkowo długa historia handlu.

Zwierzęta, być może nawet naczelne, a ostatecznie wczesne hominidy zajadały się słodkimi owocami i roznosiły ich nasiona, odgrywając kluczową rolę w ewolucji. Dopiero o wiele później, po pojawieniu się współczesnych ludzi, brzoskwinie udomowiono i hodowano. Ludzie uzyskali nowe odmiany i większe owoce i rozprzestrzenili brzoskwinie po terenie dzisiejszych Chin i jeszcze dalej.

Naukowcy sądzą, że odkrycie stanowi poparcie dla teorii o chińskim pochodzeniu brzoskwiń. Brzoskwinie nadal mają duże znaczenie kulturowe w Państwie Środka; w religijnej odmianie taoizmu uchodzą np. za symbol nieśmiertelności.

Brzoskwinia była świadkiem skolonizowania Chin przez ludzi. Była tam przed nami i na przestrzeni dziejów my przystosowaliśmy się do niej, a ona do nas.

Su zabrał skamieniałości do USA na Uniwersytet Stanowy Pensylwanii. Kilka testów potwierdziło, że fosylia mają ponad 2,5 mln lat. W tej samej skale z pliocenu znaleziono inne skamieniałości roślinne. Nasienie z endokarpu zostało zastąpione przez żelazo, a ścianki endokarpu uległy rekrystalizacji.

Bazując na stosunku wielkości współczesnej brzoskwini do rozmiarów pestki, paleontolodzy oszacowali, że owoc z późnego pliocenu miał ok. 5 cm średnicy.

brzoskwinie późny pliocen endokarp Kunming Chiny skamieniałość Peter Wilf Tao Su