Kongres USA nie obciął finansowania dla nauki

| Ciekawostki
Kmccoy, CC

Nie spełniły się czarne przewidywania przedstawicieli amerykańskiej nauki. Jej finansowanie pozostanie na dotychczasowym poziomie, a budżet niektórych agend nawet wzrośnie. W Kongresie USA zakończono negocjacje dotyczące wydatków w wysokości około biliona dolarów. Prawodawcy nie zgodzili się, przynajmniej tymczasowo, na stopniowe cięcia proponowane przez administrację prezydenta Trumpa.

Najwięcej powodów do radości mają Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH), których budżet zwiększono o 2 miliardy dolarów. W bieżącym roku będą miały one do dyspozycji 34 miliardy USD. Budżet Narodowej Fundacji Nauki nie uległ zmianie w porównaniu z rokiem ubiegłym i wynosi około 7,5 miliarda USD, a budżet NASA zwiększono o 2% do 19,7 miliarda dolarów. Agencja Ochrony Środowiska (EPA), której administracja Trumpa chciała zmniejszyć w 2018 roku budżet o 31% otrzyma 8,1 miliarda dolarów, czyli o 1% mniej niż rok wcześniej.

Decyzja Kongresu napawa optymizmem, jednak naukowcy nie mogą spać spokojnie. Propozycje istotnych cięć dotyczyły budżetu na rok 2018. Jednak postawa prawodawców wskazuje, że nie chcą oni obniżać budżetów instytucji zajmujących się nauką, a teraz stało się mniej prawdopodobne, by drastycznie obniżono finansowanie z roku na rok.

Obecnie uchwalony budżet dotyczy wydatków państwa do 30 września. NIH przyznano 352 miliony dolarów na reformę systemu prac nad nowymi lekami i badań biomedycznych, 400 milionów USD na badania nad chorobą Alzheimera, 120 milionów USD na projekt Precision Medicine Initiative oraz 110 milionów na Brain Research through Advancing Innovative Neurotechnologies Initiative.

Administracja prezydenta Trumpa zaproponowała zlikwidowanie od 2018 roku ARPA-E (Advanced Research Projects Agency-Energy), która finansuje obarczone wysokim stopnie ryzyka badania nad nowymi technologiami wytwarzania energii. Tymczasem Kongres przyznał jej 306 milionów dolarów. Skoro tak, to możemy przypuszczać, że za parę miesięcy posłowie i senatorowie nie stwierdzą, że agencję trzeba jednak zlikwidować.

Wynegocjowane porozumienie budżetowe zostanie w najbliższym czasie przegłosowane. Zaraz po tym prawodawcy zajmą się pracami nad budżetem na rok 2018. Pod koniec maja Biały Dom przedstawi szczegóły propozycji swojego budżetu. Prawdopodobnie – jak w przedstawionych w marcu założeniach budżetowych – zostaną w nich zawarte propozycje głębokich cięć w programach cywilnych i zwiększenia nakładów na projekty wojskowe.

budżet nauka finansowanie USA