Kaszka błyskawiczna z neolitu
Błyskawiczne kaszki typu instant nie są wbrew pozorom wynalazkiem ostatnich lat. Najstarsze podgotowane w ten sposób zboże ma bowiem ok. 8 tysięcy lat, a jest nim bulgur, czyli popularna do dziś w kuchni tureckiej i bliskowschodniej gruboziarnista kasza z pszenicy. Soultana-Maria Valamoti i zespół z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach znaleźli ją na stanowisku Kapitan Dimitrievo w Bułgarii (Vegetation History and Archaeobotany).
Ziarna spreparowano między 5920 a 5730 r. p.n.e. (we wczesnym neolicie). Najpierw je podgotowano, potem wysuszono i usunięto otręby, a następnie rozdrobniono. Później wystarczyło przelać całość gorącą wodą, by w mgnieniu oka uzyskać pożywny posiłek. Ten prosty zabieg znacznie wydłużył też czas przechowywania.
Archeolodzy zbadali nie tylko bułgarskie zboże, ale i jęczmień oraz pszenicę z północnej Grecji sprzed 4 tys. lat. Oglądano je pod mikroskopem w dużym powiększeniu. W ten sposób udało się dostrzec szczegóły budowy poszczególnych ziaren.
Skrobia w ziarnach ze stanowiska Kapitan Dimitrievo była napęczniała, skręcona, a drobinki kaszy dość często posklejane ze sobą. Nasilenie tego typu zmian wzrastało przy powierzchni, co sugeruje, że zboże zostało potraktowane wrzątkiem. Ziarna nosiły również ślady nadpalenia, ale to raczej skutek pożaru pomieszczenia, gdzie przechowywano zapasy, a nie celowy zabieg.
Grecy porównali neolityczne zboże z pszenicą i owsem, które poddali identycznym zabiegom. Rezultaty obgotowania, wysuszenia i rozdrobnienia były właściwie identyczne. Valamoti sądzi, że ziarna zbierano i suszono latem, gdy było dużo słońca.
Wynalazek przypadł ludziom do gustu i szybko stał się podstawą wczesnej diety śródziemnomorskiej. Autorzy innych studiów wykazali, że w tych samych rejonach chleb zaczęto wytwarzać wcześniej. Prehistoryczne śniadanie składało się więc najpierw z pachnących pajd, a dopiero potem uzupełniono je błyskawicznymi kaszami.
Komentarze (6)
waldi888231200, 27 października 2008, 15:25
Ciekawe (kiedy Valmoti widział żniwa i czy wogóle widział) , przecież zboża dojrzewają jesienią.
mikroos, 27 października 2008, 18:01
Obawiam się, że nie uwzględniłeś faktu, że w rejonie M. Śródziemnego klimat jest nieco bardziej przyjazny dla roślin.
waldi888231200, 28 października 2008, 04:32
czy kiedy w Polsce jest zima to w Australi jest lato??
mikroos, 28 października 2008, 09:18
W rejonie M. Śródziemnego wcześniej zaczyna się okres wegetacyjny, a średnia temperatura jest wyżśza, więc rośliny szybciej dojrzewają. Myśl, to nie boli.
waldi888231200, 28 października 2008, 11:31
To bardzo ważne pytanie.
Dla przykładu w naszych szerokościach geograficznych słońce w południe jest na tej samej wysokości dwa razy do roku , np. raz na wiosnę a drugi raz jesienią jak łatwo zauważyć wiosną wszystko kwitnie a jesienią umiera . Tak więc to nie od wysokości słońca zależy owocowanie i zbiory ale od odległości od niego no i oczywiście rodzaju rośliny. (a może jeszcze czegoś innego).
mikroos, 28 października 2008, 16:13
To przestań gadać i gdybać i poczytaj sobie, kiedy robi się żniwa w tamtym rejonie.