Emaliowane napisy na butelkach alkoholu zawierają wysokie stężenia toksycznych metali
W emaliowanych napisach/zdobieniach z butelek wina, piwa i mocniejszych alkoholi występują potencjalnie szkodliwe stężenia toksycznych pierwiastków - ołowiu i kadmu.
Naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth badali szkło i zdobienia/napisy na różnych przezroczystych i kolorowych butelkach.
Wykazali, że kadm, ołów i chrom występują w szkle, ale ich stężenia nie stanowią zagrożenia dla zdrowia czy środowiska. Inaczej było w przypadku emalii. Tutaj poziomy kadmu w butelkach win, piw i mocniejszych alkoholi sięgały 20.000 ppm (ang. parts per million, części na milion), a ołowiu w zdobieniach różnych butelek win nawet 80.000 ppm; dla porównania, norma dot. ołowiu w farbach konsumenckich wynosi 90 ppm.
Brytyjczycy wykazali także, że pierwiastki te mogą "wyciekać" z emaliowanych zdobień. Naukowcy przeprowadzili symulację opadów na wysypisku i w przypadku kilku fragmentów maksymalne stężenia wyciekających Pb i Cd wykraczały poza normy ujęte w amerykańskim Model Toxins in Packaging Legislation. Z tego powodu można je było uznać za niebezpieczne.
Zawsze sporym zaskoczeniem jest zobaczyć wysokie stężenia toksycznych pierwiastków w produktach codziennego użytku. To kolejny przykład tego zjawiska i następny dowód, że szkodliwe pierwiastki są niepotrzebnie wykorzystywane w sytuacjach, gdy istnieją [bezpieczniejsze] alternatywy. Powodem do zmartwień jest możliwość przedostawania się tych pierwiastków do innych obiektów podczas składowania na wysypisku czy recyklingu - podkreśla dr Andrew Turner.
Butelki wina, piwa i mocniejszych alkoholi kupiono między wrześniem 2017 a sierpniem 2018 r. Pojemność butelek wynosiła od 50 do 750 ml.
Butelki były przezroczyste, szronione i brązowe. Uwzględniono też modele ze szkła barwionego zawierające UVAG (ang. ultraviolet-absorbing green, UVAG). Na niektórych znajdowały się jedno- albo wielokolorowe emaliowane obrazy, wzory, logo, tekst czy kody kreskowe.
Za pomocą spektrometrii fluorescencji rentgenowskiej zbadano 89 butelek/fragmentów butelek. W 76 wykryto niskie poziomy ołowiu; 55 zawierało kadm. Chrom wykryto we wszystkich butelkach zielonych i UVAG i tylko w 40% butelek brązowych. Nie było go w butelkach przezroczystych.
Emalia 12 z 24 testowanych zdobionych butelek bazowała w całości bądź częściowo na związkach ołowiu i/lub kadmu.
Komentarze (7)
AlexiaX, 29 czerwca 2019, 03:38
Ta emalia jest w końcu bezpośrednio na butelkach czy na etykietach? Treść artykułu sugeruje, że na butelkach, ale na zdjęciu widać tylko butelki z ozdobnymi etykietami i w sumie nie kojarzę butelek pomalowanych taką emalią... :/
Mariusz Błoński, 29 czerwca 2019, 10:54
Nie znaleźliśmy odpowiedniego zdjęcia, które można by wziąć, stąd taka fotka. Ale mowa jest o butelkach tego typu: https://www.google.com/search?q=enamelled+bottle&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjoice1qI7jAhUhi8MKHcgHD4UQ_AUIECgB&biw=1710&bih=1030
AlexiaX, 29 czerwca 2019, 13:48
@Mariusz Błoński - wow, takich nigdy nie widziałam. To nawet nie wygląda jak butelki na alkohol, tylko jakieś zabytkowe flakony...
Takie zdobienia są za to częste na porcelanowych filiżankach i talerzach. I nawet to złotko zwykle z czasem się wyciera. Ciekawe czy osoby jadające z takiej zastawy się nie podtruwają...
Anna Błońska, 29 czerwca 2019, 14:43
Jak zobaczę taką butelkę w sklepie, zrobię fotkę Przyda się do ilustrowania przyszłych tekstów.
Anna Błońska, 29 czerwca 2019, 20:49
Obiecane
Michał Mateusz Grochala, 2 lipca 2019, 15:49
A jak to wygląda w przypadku wszelakich kubków i garnków emaliowanych ?
Anna Błońska, 2 lipca 2019, 16:13
Dobre pytanie. Nie znam badań na ten temat, ale na szybko znalazłam coś takiego:
https://naczynia.olkusz.pl/blog/ekologiczne-garnki-emaliowane-z-olkusza/
Zastanawiam się też, czy różne materiały (szkło i metal) są różnie powlekane emalią. Poza tym rodzi się pytanie o normy, czy są takie same dla butelek i naczyń odpowiednich do kontaktu z żywnością...
nantaniel, 2 lipca 2019, 16:27
To oczywiste, że emalie, które mają kontakt z żywnością, muszą być bezpieczne. Ozdobny napis na butelce kontaktu z żywnością raczej nie ma - a nawet gdyby się taki kontakt zdarzył (np. podczas rozlewania alkoholu do kieliszków), to raczej nikt z tego powodu nie zatruje się kadmem czy ołowiem.
KONTO USUNIĘTE, 2 lipca 2019, 18:04
Nie było by rozterek, gdyby każda rzecz zwana byłaby swoim imieniem. Te butelki z artykułu są emaliowane (malowane) farbą, a garnki są emaliowane (szkliwione) powłoką ceramiczną. Całkiem inne bajki.
Gość, 1 sierpnia 2019, 20:37
To samo (toksyczność) dotyczy malowanych talerzy. Farby używane do ich zdobienia zawierają związki chemiczne metali ciężkich.