Dziki delfin potrzebuje 3-krotnie więcej energii niż trenujący pływak olimpijski
Ważący ok. 250 kg dziki delfin butlonosy potrzebuje dziennie do 33 tysięcy kalorii. Dla porównania, podczas intensywnych treningów pływacy olimpijscy spalają "tylko" ok. 12 tys. kalorii dziennie.
Autorzy raportu z pisma Royal Society Open Science podkreślają, że badanie tempa metabolizmu waleni, w tym delfinów, ma znaczenie m.in. dla planowania ich ochrony. Zespół Andreasa Fahlmana z Woods Hole Oceanographic Institution ustalił, że butlonos zwyczajny potrzebuje dziennie od 10 do 25 kg ryb.
Badania prowadzono na delfinach żyjących w Sarasota Bay, lagunie zlokalizowanej u wybrzeży Florydy. Młodociane i dorosłe osobniki chwytano, by zmierzyć ich przemianę materii w stanie spoczynku (ang. resting metabolic rate, RMR). Później można zsumować tę wartość dla [konkretnej] populacji delfinów i oszacować, ile ryb/ofiar potrzebuje stado o tej liczebności. Ma to kluczowe znaczenie dla zarządzania łowiskami i upewniania się, że kwoty nie są zbyt wysokie (gdyby tak było, zwierzętom pozostawiano by zbyt mało pokarmu).
Zgodnie z wyliczeniami naukowców, dziki butlonos potrzebuje od 16,5 do 33 tys. kalorii dziennie. Zapotrzebowanie energetyczne zależy od zachowania zwierzęcia - tego, czy odpoczywa, śpi, nurkuje czy pływa - a także od temperatury wody.
Ekipa chwali się, że po raz pierwszy zmierzono także funkcję płuc dzikich delfinów. Analizowanie tego parametru w różnych częściach świata pozwoliłoby na ocenę stanu zdrowia różnych populacji, a pośrednio również środowiska. Jeśli delfiny są chore, być może coś jest nie tak z ich środowiskiem - podsumowuje Fahlman.
Komentarze (6)
raweck, 22 stycznia 2018, 17:03
Skoro jest około 3 razy cięższy, to nie zaskakuje mnie, że potrzebuje około 3 razy więcej energii...
tempik, 22 stycznia 2018, 17:26
No widzisz, a naufowców to dziwi. tak samo jak dziwi że jak odpoczywają to mniej spalają i że jak chorują to może być coś nie tak z ich środowiskiem
Gość, 22 stycznia 2018, 18:36
Czy dla porównania rzucił ktoś miszcza olimpijskiego do wody o temperaturze jedynie 15 stopni na jakieś 48 godzin? Ciekawe ile spalił kalorii?
pogo, 22 stycznia 2018, 23:51
Delfin jest troszkę lepiej dostosowany do poruszania się w wodzie (choćby aerodynamika), więc można by się spodziewać, że będzie zużywał trochę mniej energii w stosunku do masy ciała...
tempik, 23 stycznia 2018, 08:00
No ale mają też więcej mięśni . A mięśnie nawet w stanie spoczynku konsumują zaskakująco dużo energii
pogo, 23 stycznia 2018, 09:41
To fakt. Trzeba tez doliczyć prędkość pływania, bo nie sądzę by nawet olimpijski pływak był w stanie dotrzymać tempa delfinowi.