Dziki delfin potrzebuje 3-krotnie więcej energii niż trenujący pływak olimpijski

| Nauki przyrodnicze
Peter Asprey, licencja GNU FDL

Ważący ok. 250 kg dziki delfin butlonosy potrzebuje dziennie do 33 tysięcy kalorii. Dla porównania, podczas intensywnych treningów pływacy olimpijscy spalają "tylko" ok. 12 tys. kalorii dziennie.

Autorzy raportu z pisma Royal Society Open Science podkreślają, że badanie tempa metabolizmu waleni, w tym delfinów, ma znaczenie m.in. dla planowania ich ochrony. Zespół Andreasa Fahlmana z Woods Hole Oceanographic Institution ustalił, że butlonos zwyczajny potrzebuje dziennie od 10 do 25 kg ryb.

Badania prowadzono na delfinach żyjących w Sarasota Bay, lagunie zlokalizowanej u wybrzeży Florydy. Młodociane i dorosłe osobniki chwytano, by zmierzyć ich przemianę materii w stanie spoczynku (ang. resting metabolic rate, RMR). Później można zsumować tę wartość dla [konkretnej] populacji delfinów i oszacować, ile ryb/ofiar potrzebuje stado o tej liczebności. Ma to kluczowe znaczenie dla zarządzania łowiskami i upewniania się, że kwoty nie są zbyt wysokie (gdyby tak było, zwierzętom pozostawiano by zbyt mało pokarmu).

Zgodnie z wyliczeniami naukowców, dziki butlonos potrzebuje od 16,5 do 33 tys. kalorii dziennie. Zapotrzebowanie energetyczne zależy od zachowania zwierzęcia - tego, czy odpoczywa, śpi, nurkuje czy pływa - a także od temperatury wody.

Ekipa chwali się, że po raz pierwszy zmierzono także funkcję płuc dzikich delfinów. Analizowanie tego parametru w różnych częściach świata pozwoliłoby na ocenę stanu zdrowia różnych populacji, a pośrednio również środowiska. Jeśli delfiny są chore, być może coś jest nie tak z ich środowiskiem - podsumowuje Fahlman.

butlonos zwyczajny delfin zapotrzebowanie energetyczne przemiana materii Andreas Fahlman