Cegły z niedopałkami przyjazne dla środowiska i kieszeni

| Ciekawostki
RMIT University

Dr Abbas Mohajerani z RMIT University wykazał, że cegły wypalane z dodatkiem 1% niedopałków papierosów mogą pomóc w obniżeniu kosztów produkcji i ochronie środowiska.

Ponieważ niedopałki są słabo biodegradowalne, nim się rozłożą, może minąć wiele lat. W tym czasie metale ciężkie, takie jak arsen, chrom, nikiel i kadm, z filtrów przesączają się do gleby i wód.

Przez wiele lat marzyłem o znalezieniu przyjaznych dla środowiska i praktycznych metod rozwiązania problemu zanieczyszczenia niedopałkami papierosów. Rokrocznie produkuje się ok. 6 bilionów papierosów, co daje 1,2 mln t odpadów w postaci niedopałków. Oczekuje się, że do 2025 r. wartości te wzrosną o ponad 50%, głównie przez wzrost liczby ludzi na świecie - opowiada Mohajerani.

W samej tylko Australii ludzie wypalają ok. 25-30 mld papierosów z filtrem rocznie, z czego ok. 7 mld kończy w postaci odpadów. Nasze badanie pokazuje, że gdyby niedopałki stanowiły jeden procent 2,5% rocznej światowej produkcji cegieł, dałoby się w ten sposób skompensować skutki rocznej światowej produkcji papierosów.

Australijczycy ustalili, że dodatek niedopałków może obniżyć energię potrzebną do wypalenia cegieł aż o 58%. Cegły z niedopałkami są też lżejsze i mają lepsze właściwości izolujące, co oznacza niższe koszty ogrzewania i chłodzenia domów.

Autorzy publikacji z pisma Waste Management podkreślają, że cegły z dodatkiem niedopałków zachowują właściwości zwykłych cegieł. Podczas wypalania metale ciężkie i inne zanieczyszczenia są zamykane w materiale (znika ryzyko wyciekania).

cegły niedopałki odpady metale ciężkie zanieczyszczenia Abbas Mohajerani