Cewnik z opcją wywoływania trzęsienia ziemi

| Medycyna
Duke University

W około połowie przypadków wewnątrz cewników do długoterminowego stosowania tworzy się bakteryjny biofilm. Później już tylko kwestią czasu pozostaje, kiedy osiądą na nim inne bardziej niebezpieczne bakterie lub dojdzie do zatkania cewnika. Na szczęście inżynierowie z Duke University opracowali nowy model cewnika, który dzięki zastosowaniu pewnego triku wywołuje coś na kształt trzęsienia ziemi, odrywając bakterie od podłoża. Później są one zmywane przez strumień spływającego moczu.

Duke University Duke University

Dotąd koncentrowano się na powłokach antybakteryjnych, jednak wielu lekarzy się ich obawiało, wskazując na możliwość rozwoju antybiotykooporności.

Przeprowadziliśmy eksperymenty, które wykazały, że jeśli rozciąga się elastyczną gumę we właściwym tempie, od jej powierzchni można oderwać różne rodzaje lepkiego biofilmu - wyjaśnia prof. Xuanhe Zhao. Testy miały pierwotnie związek z oczyszczaniem zanurzonych powierzchni w środowiskach morskich, ale zasada może znaleźć wiele zastosowań. Pomyśleliśmy więc, czemu nie cewniki? - dodaje prof. Gabriel Lopez.

W prototypie występuje dodatkowy kanał, który może się rozszerzać w wyniku pompowania go powietrzem bądź cieczą. Dodatkowy kanał oddziela od głównego cienka ścianka, która pod wpływem działających sił wybrzusza się do środka. Zewnętrzna ściana cewnika jest sztywna, więc ogólne wymiary urządzenia się nie zmieniają.

Podczas prób prototyp działał bardzo dobrze. Nagła deformacja odrywała ponad 90% biofilmu, który zostawał zmyty przez strumień poruszający się z prędkością wolno płynącego moczu. Biofilm ze ściany naprzeciwko pompowanego kanału był w dużej mierze nienaruszony, ale zespół planuje opracować nowy model z dodatkowymi kanałami biegnącymi po obu stronach kanału głównego.
Lopez ma nadzieję, że dzięki niskim kosztom implementacji, wymiarom podobnym do dzisiejszych rozwiązań i łatwości operowania nim nowy cewnik może szybko trafić na rynek. Obecnie naukowiec szuka partnerów biznesowych.

 

cewnik biofilm kanał pompowanie woda powietrze siły odrywanie Xuanhe Zhao Gabriel Lopez