Ofiara supelementów cezu

| Medycyna
Walkerman

W Journal of Alternative and Complementary Medicine ukazało się studium przypadku kobiety, która zmarła wskutek przyjmowania suplementów mających pomóc jej w walce z nowotworem piersi. W opisywanym przypadku 61-latka przez wiele lat przyjmowała codziennie suplementy cezu, jednak zabójczy okazał się pojedynczy zastrzyk z chlorku cezu zaaplikowany jej przez męża w guza w piersi. Kobieta zażywała cez za radą dietetyka, który zalecał go jako środek na zmniejszenie guza.

Chlorek cezu ma, jak informuje toksykolog Daniel Sessions z Rocky Mountain Poison and Drug Center, zwiększać poziom pH w komórkach nowotworowych, zabijając je, nie wpływając przy tym na poziom pH w zdrowych komórkach. Doktor Sessions podkreśla, że teoria o takim wpływie cezu nie została nigdy zweryfikowana. Także American Cancer Society informuje, że dostępne dowody naukowe nie potwierdzają twierdzenia, że pH komórek nowotworowych różni się od pH normalnych komórek, ani że komórki nowotworowe są bardziej podatne na toksyczne efekty zwiększonego pH.

Dzień po wspomnianym zastrzyku kobieta straciła przytomność i rodzina zawiozła ją na pogotowie. Chora przez lata zażywała różne suplementy diety, które miały pomóc jej w walce z nowotworem. Kobieta miała guza w piersi, lekarz uznał, że to prawdopodobnie nowotwór, jednak chora nigdy nie poddała się biopsji i przez ponad rok nie pojawiła się u lekarza. W szpitalu, do którego trafiła po utracie przytomności, stwierdzono, ze guz jest złośliwy i zdążył zaatakować węzły chłonne. Dziesięć dni później kobieta zmarła. Doktor Sessions mówi, że do jej zgonu mogło przyczynić się kilka czynników, ale najważnieszy był właśnie cez. We krwi chorej stwierdzono bardzo wysoki poziom tego pierwiastka. Na cez wskazuje też fakt, że jej stan gwałtowanie pogorszył się po zastrzyku. Wysoki poziom cezu prowadzi do zaburzeń pracy serca. Zdaniem doktora Sessionsa, jest pewne, że to cez spowodował, iż kobieta straciła przytomność i już jej nie odzyskała.

Śmierć z powodu przedawkowania suplementów z cezem ma miejsce bardzo rzadko. Znacznie częściej zdarzają się pacjenci, u których z powodu zażywania cezu stwierdzono inne poważne problemy, jak zaburzenia pracy serca, utratę przytomności, drgawki czy zaburzenia gospodarki elektrolitami, w tym sodem i potasem.

Doktor Sesssions mówi, że terapie alternatywne mogą uzupełniać leczenie nowotworów, jednak suplementy nie powinny być postrzegane jako nieszkodliwe. Na całym świecie zanotowano kilkadziesiąt przypadków śmierci z powodu zażywania suplementów cezu. Przypadek 61-letniej Amerykanki był wyjątkowy, gdyż doszło do wstrzyknięcia cezu bezpośrednio do guza.

Doktor Sessions i jego zespół zdecydowali się na zbadanie oraz opisanie tego przypadku, by ostrzec przed tym produktem, w każdej dostępnej formie.

cez chlorek cezu suplement diety nowotwór