Chemia mózgu otyłych opiera się odchudzaniu

| Medycyna
FotoosVanRobin, CC

U osób z nadwagą bądź otyłych, które próbują się odchudzać, chemia mózgu może działać przeciwko nim. W grę wchodzi nierozpoznany dotąd efekt immunologiczny występujący u osób szczupłych, któremu opiera się organizm na diecie wysokotłuszczowej. Wg naukowców, najgorzej jest rozpocząć zrzucanie wagi od głodówki, dużo lepsza jest zaś metoda małych kroczków (Obesity).

Specjaliści z University of Illinois, którzy pracowali pod przewodnictwem prof. Gregory'ego G. Freunda, prowadzili eksperymenty na 2 grupach myszy. Przez 3 miesiące jednej podawano karmę niskotłuszczową (10% tłuszczu), a drugiej wysokotłuszczową (60% tłuszczu). Następnie osobniki z obu grup poddano dobowej głodówce. Okazało się, że szczupłe myszy straciły w ten sposób 18% masy ciała, a gryzonie otyłe jedynie 5%.

Nasze dane pokazują, że głodówka wywiera przeciwzapalny wpływ na układ neuroimmunologiczny szczupłych zwierząt i że jest on hamowany przez wysokotłuszczową dietę. U zwierząt szczupłych w mózgu występują zmiany chemiczne, które nie pojawiają się u osobników otyłych - podkreśla Freund. Amerykanie zauważyli, że organizm otyłych myszy opiera się zmniejszeniu aktywności genów uruchamiających układ interleukiny 1 (IL-1) i związanych z nią cytokin przeciwzapalnych.

Podczas eksperymentu monitorowano ilość ruchu, przeprowadzano testy poznawcze dot. pamięci i uczenia oraz kontrolowano, czy nie pojawiają się objawy depresji lub lęku. Szybko wyszło na jaw, że rozpoczęcie odchudzania od głodówki lub znacznego ograniczenia jedzenia do stanu zbliżonego do głodówki niekorzystnie wpływa na nastrój i motywację, co oczywiście nie sprzyja utracie wagi. Otyłe myszy nie ruszały się tyle co inne gryzonie. Dodatkowo nie kopały one tuneli jak zwykłe myszy, przez co doświadczały depresji i niepokoju.

chemia mózgu odchudzanie układ interleukiny 1 IL-1 cytokiny przeciwzapalne otyłe szczupłe Gregory G. Freund