Schemat chemioterapii zwiększa liczbę nierosnących pęcherzyków w jajnikach

| Medycyna
University of Edinburgh

Kobiety, które przeszły ABVD, schemat chemioterapii używany do leczenia chłoniaka Hodgkina, mają w jajnikach więcej niewzrastających pęcherzyków (ang. non-growing follicle, NGF).

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu mówią, że jeszcze za wcześnie, by wyrokować, jak przełoży się to na płodność.

Szkoci analizowali próbki jajników m.in. 11 kobiet z chłoniakiem Hodgkina, które przeszły chemioterapię i 12 zdrowych osób w podobnym wieku (tkanki pobrano od kobiet poddanych cesarskiemu cięciu). Okazało się, że w porównaniu do zdrowych pań oraz pacjentek nieleczonych przed biopsją i leczonych w inny sposób (OEPA-COPDAC), u 8 chorych przechodzących ABVD (skrót pochodzi od pierwszych liter nazw leków: a to adriamycyna, b - bleomycyna, w - winblastyna, a d - dakarbazyna) gęstość nierosnących pęcherzyków była milimetrze sześciennym znacznie wyższa; w tkance grupy ABVD gęstość NGFs na mm3 wynosiła 230 ± 17, u przechodzących OEPA-COPDAC 50 ± 27, a u kobiet zdrowych 20 ± 4. Występowało też więcej pęcherzyków wielojajowych. Co ważne, tkanka jajników wydawała się zdrowa i przypominała tę młodych kobiet.

Przy 6-dniowej hodowli in vitro aktywował się wzrost pęcherzyków ze wszystkich grup, ale w próbkach poddanych ABVD rozwój do kolejnego stadium okazał się ograniczony.

Naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania ujawnią, za pośrednictwem jakiego mechanizmu ABVD zwiększa liczbę NGFs. Chcą m.in. oddzielić wpływ poszczególnych cytostatyków.

Studium objęło zaledwie garstkę pacjentek, ale wyniki okazały się spójne, a ich wpływ może być duży i dalekosiężny. Musimy stwierdzić, jak kombinacja ABVD wpływa na jajniki [...] - podsumowuje prof. Evelyn Telfer.

chemioterapia ABVD niewzrastające pęcherzyki chłoniak Hodgkina Evelyn Telfer