Cholina wspomaga pamięć i uwagę

| Psychologia
Scott Bauer, US DoA

Badania na szczurach pokazały, że spożywanie choliny, która występuje m.in. w jajach, soi i zarodkach pszennych, poprawia pamięć długotrwałą i zdolność utrzymywania uwagi.

Naukowcy z Uniwersytetu w Grenadzie, Uniwersytetu Simóna Bolívara i University of York przeprowadzili 2 eksperymenty. W pierwszym ciężarne samice podzielono na 3 grupy: jednej podawano paszę bogatą w cholinę, druga bazowała na standardowym pożywieniu, a w trzeciej zastosowano dietę z obniżoną zawartością choliny. Gdy potomstwo osiągnęło dorosłość, wybrano 30 zwierząt (po 10 z każdej grupy, przy czym młode matek na standardowej diecie stanowiły grupę kontrolną). Międzynarodowy zespół badał utrzymywanie się wspomnień. Dobę po prezentacji obiekt okazał się znajomy dla wszystkich gryzoni, lecz po upływie 48 godzin potomstwo matek karmionych choliną rozpoznawało go lepiej od zwierząt kontrolnych, podczas gdy szczury z grupy z niedoborem choliny w ogóle tego nie potrafiły.

W drugim eksperymencie naukowcy znowu wydzielili 3 grupy. Przez 12 tygodni części dorosłych zwierząt podawano suplement choliny, z diety innych ją eliminowano, a reszta jadła standardowo. Stwierdzono, że w zetknięciu ze znanym bodźcem szczury wspomagane choliną skuteczniej podtrzymywały uwagę. Kiedy znanemu bodźcowi nadawano nowe znaczenie, gryzonie z grupy kontrolnej wykazywały normalne opóźnienie uczenia, lecz u przedstawicieli grupy cholinowej następował spadek zainteresowania starym - zwierzęta szybko uczyły się nowości.

cholina pamięć długotrwała uwaga