Rzadki meteoryt nierozpoznany przez 140 lat

| Astronomia/fizyka
Shiny Things

W ręce ekspertów trafił rzadko spotykany meteoryt, który nierozpoznany przeleżał 140 lat w Holandii. Obiekt, którego wiek oceniono na 4,6 miliarda lat, a zatem uformował się wkrótce po powstaniu Układu Słonecznego, spadł 27 października 1873 roku w pobliżu wsi Diepenveen. Dwóch świadków tego wydarzenia wydobyło kamień i przekazało go dyrektorowi miejscowej szkoły. Meteoryt leżał w szkolnej gablocie do 2009 roku, kiedy to podarowano go osobie zbierającej meteoryty. W ubiegłym roku skałę zauważył i rozpoznał astronom-amator Henk Nieuwenhuis. Przed kilkoma dniami meteoryt oficjalnie przekazano Naturalis Biodiversity Center w Leiden.

Diepenveen, bo tak nazwano prezent, to zaledwie piąty meteoryt znaleziony na terenie Holandii. Okazał się jednak wyjątkowy. To niezwykle rzadki bogaty w węgiel chondryt węglisty z grupy CM. Do grupy tej należy mniej niż 1% wszystkich znanych meteorytów. Chondryty węgliste CM zawierają do 2% węgla, często w postaci mikroskopijnych diamentów. Można w nich znaleźć też aminokwasy, przez co niektórzy sądzą, że to właśnie takie meteoryty zapoczątkowały życie na Ziemi.

Pierwsze badania Diepenveena przeprowadzono w Wolnym Uniwersytecie w Amsterdamie. Teraz jego fragmenty są badane również w USA i Szwajcarii.

chondryt węglisty CM Holandia meteoryt