Ekstrakty z zielonej herbaty i czerwonego wina przeszkadzają alzheimerowi

| Zdrowie/uroda
oroblancoxblue0413, CC

Podczas badań nad chorobą Alzheimera zespół z Uniwersytetu w Leeds zidentyfikował proces, dzięki któremu skupiska wadliwych białek wczepiają się w neurony, prowadząc do ich obumierania. Co ważniejsze, naukowcy stwierdzili, że szlak można przerwać za pomocą substancji z zielonej herbaty (galusanu epigallokatechiny, EGCG) i czerwonego wina (resweratrolu).

To ważny krok na drodze do zrozumienia przyczyn i postępów choroby Alzheimera. Pokutuje błędne przekonanie, że alzheimer to naturalna część procesu starzenia, tymczasem to choroba, którą, jak sądzimy, będzie można ostatecznie wyleczyć, znajdując nowe cele dla farmaceutyków [...] - twierdzi prof. Nigel Hooper.

W mózgach osób z alzheimeryzmem powstaje białko o niewłaściwej konformacji (beta-amyloid), które zbiera się, tworząc toksyczne, lepkie grudki o różnych kształtach. Grudki przytwierdzają się do powierzchni neuronów, wykorzystując do tego priony. Zaburza to działanie komórek nerwowych, a następnie prowadzi do ich obumierania.

Chcieliśmy sprawdzić, czy precyzyjny kształt grudek amyloidowych jest niezbędny, by mogły się one związać z receptorami prionowymi [...] - wyjaśnia dr Jo Rushworth.

Zespół uformował grudki amyloidowe w probówce, a następnie zmieszał je z ludzkimi i zwierzęcymi komórkami mózgowymi. Kiedy dodaliśmy ekstrakty z czerwonego wina i zielonej herbaty, które wg ostatnich badań, potrafią zmienić układ białek amyloidowych, kule przestały szkodzić neuronom. Widzieliśmy, że działo się tak przez zmianę kształtu i niemożność związania z prionami/zaburzenia działania komórek - wyjaśnia Hooper. Jako pierwsi wykazaliśmy również, że gdy grudka beta-amyloidu przywrze do prionu, uruchamia to produkcję jeszcze większych ilości amyloidu. Tak właśnie zamyka się śmiertelne błędne koło.

W najbliższej przyszłości Brytyjczycy zamierzają sprawdzić, w jaki sposób interakcja amyloid-prion zabija neurony.

choroba Alzheimera alzheimeryzm beta-amyloid prion neurony galusan epigallokatechiny resweratrol Nigel Hooper Jo Rushworth