Zapalenie wątroby typu C zwiększa ryzyko parkinsona
Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) wydaje się wiązać z podwyższeniem ryzyka choroby Parkinsona.
W rozwoju parkinsona rolę odgrywa wiele czynników, w tym czynniki środowiskowe. Ogólnonarodowe badanie, w którym wykorzystano bazę danych z Tajwanu (National Health Insurance Research Database), sugeruje, że zapalenie wątroby wywołane przez HCV może zwiększać ryzyko tej choroby neurodegeneracyjnej. Potrzeba kolejnych badań nad tą korelacją - uważa dr Chia-Hung Kao z Chińskiego Uniwersytetu Medycznego w Taizhong.
W czasie przeprowadzania tajwańskiego studium najczęstszym źródłem HCV były transfuzje. Warto przypomnieć, że w USA od 1992 r. całą oddaną krew bada się pod kątem ewentualnego zakażenia.
Tajwańskie badanie objęło 49.967 osób z zapaleniem wątroby i 199.868 zdrowych ludzi. Chorych z zapaleniem wątroby podzielono na 3 grupy: zakażonych HBV (71%), zakażonych HCV (21%) i zakażonych oboma wirusami (8%). Losy badanych śledzono średnio przez 12 lat, by ocenić, u kogo rozwinęła się choroba Parkinsona. Zapadło na nią 270 osób z zapaleniem wątroby, w tym 120 chorych z zapaleniem wątroby typu C. W grupie zdrowych parkinsonizm zdiagnozowano u 1060 ludzi.
Biorąc poprawkę wiek, płeć, cukrzycę i marskość wątroby, naukowcy zauważyli, że chorzy z HCV zapadali na parkinsona niemal 30% częściej niż osoby z grupy kontrolnej. Osoby z HBV, a także HBV i HCV zapadały na tę chorobę tak samo często jako przedstawiciele grupy kontrolnej.
Komentarze (0)