Japonia: 6-dniowy noworodek jako 1. na świecie poddany unikatowemu zabiegowi

| Medycyna
National Center for Child Health and Development

Lekarze z Japonii przeszczepili 6-dniowemu noworodkowi komórki wątroby (hepatocyty) uzyskane z zarodkowych komórek macierzystych (od ang. ES cells for HyperAmmonemia, HAES). Wprowadzono je do żyły wrotnej. Pacjent urodził się z wrodzoną chorobą cyklu mocznikowego.

Zespół z National Center for Child Health and Development (NCCHD) podkreśla, że to forma leczenia pomostowego, nim przy wadze ok. 6 kg dziecko będzie mogło bezpiecznie przejść przeszczep wątroby w wieku 3-5 miesięcy.

Jak podkreślają Mureo Kasahara, Akinari Fukuda, Seisuke Sakamoto, Reiko Horikawa i Akihiro Umezawa, którzy w październiku zeszłego roku wprowadzili w życie "Exploratory study into neonatal patients/Clinical trial of HAES transplantation therapy for congenital urea cycle disorder", ujawniają, że po przeszczepie hepatocytów nie zauważono wzrostu poziomu amoniaku we krwi i pacjent mógł z powodzeniem przejść następny etap leczenia, czyli właściwy przeszczep wątroby. Dziecko, którego płci nie ujawniono, dostało fragment wątroby ojca. Zostało wypisane ze szpitala pół roku po narodzinach.

Lekarze wprowadzili do naczynia wątroby ok. 190 mln hepatocytów. Wg nich, udało się wykazać bezpieczeństwo i skuteczność procedury przeszczepu hepatocytów uzyskanych z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych. Nie stwierdzono żadnych komplikacji. Jak zapewniają, w ten sposób będzie można zapobiegać hiperamonemii podczas oczekiwania na transplantację.

Początkowym etapem testów klinicznych było pobranie z wewnętrznej masy komórkowej blastocysty niezróżnicowanych embrionalnych komórek macierzystych (za zgodą pacjentów klinik leczenia niepłodności wykorzystywane są blastocysty pozostałe po zabiegach in vitro). Wzbudziło to zastrzeżenia natury etycznej.

choroba cyklu mocznikowego przeszczep hepatocytów zarodkowe komórki macierzyste