Choroby alergiczne zwiększają u dzieci ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

| Medycyna
kthrn (katharine shields), CC

Dzieci z chorobami alergicznymi, zwłaszcza astmą i katarem siennym, ok. 2-krotnie częściej mają nadciśnienie i wysoki cholesterol, co sprawia, że są bardziej zagrożone chorobami serca.

Podwyższone ryzyko nadciśnienia i nieprawidłowego profilu lipidowego utrzymywało się nawet wtedy, gdy badacze z Northwestern Medicine wzięli poprawkę na otyłość.

"To badanie pokazuje, że ryzyko sercowo-naczyniowe zaczyna się na wcześniejszych etapach życia, niż nam się wydawało. Biorąc pod uwagę, jak częste są choroby alergiczne w dzieciństwie, wydaje się, że powinniśmy intensywniej monitorować małych pacjentów [...], dając im szansę na zmianę trybu życia i zniwelowanie ryzyka - podkreśla dr Jonathan Silverberg.

Silverberg analizował związki między astmą, katarem siennym i egzemą a czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, wykorzystując dane z 2012 National Health Interview Survey. Wzięło w nim udział 13.275 dzieci. Wyliczono, że astma, egzema i katar sienny występowały u, odpowiednio, 14, 12 i 16,6% próby. Wszystkie jednostki chorobowe wiązały się z wyższym odsetkiem nadwagi bądź otyłości.

Ponieważ korelacja z nadciśnieniem i wysokim cholesterolem była niezależna od otyłości, Amerykanie sądzą, że pewną rolę może odgrywać stan zapalny związany z astmą. Ponadto dzieci z silną astmą prowadzą przeważnie siedzący tryb życia, co także negatywnie wpływa na ciśnienie i lipidogram.

choroby alergiczne choroby sercowo-naczyniowe ryzyko nadciśnienie cholesterol dr Jonathan Silverberg