Trawy mogą wychwytywać infekcyjne białka prionowe

| Nauki przyrodnicze
KopalniaWiedzy.pl

Trawy mogą wychwytywać, wiązać i transportować infekcyjne białka prionowe z mózgu i odchodów. Wg naukowców z Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Teksańskiego, rośliny mogą odgrywać ważną rolę w środowiskowym skażeniu prionami.

Nie ma dowodów na transmisję [chorób prionowych] od dzikich zwierząt czy roślin na ludzi. Jest to jednak możliwość, którą należy zbadać [...]. Priony mają [bowiem] długi okres inkubacji - podkreśla dr Claudio Soto.

Amerykanie badali retencję infekcyjnych białek prionowych oraz zakaźność korzeni i pędów pszenicy, które inkubowano z homogenatem mózgu zawierającym nieprawidłowe białko PrPSc (Sc to skrót od terminu scrapie). Okazało się, że z materiałem roślinnym wiązały się nawet bardzo rozcieńczone ilości PrPSc. Gdy częściami zboża nakarmiono chomiki, zwierzęta zaraziły się chorobą.

Autorzy publikacji z pisma Cell Reports zauważyli także, że infekcyjne białka prionowe wykrywa się w roślinach wchodzących w kontakt z moczem i odchodami zarażonych chomików i jeleni.

Naukowcy zauważyli ponadto, że korzenie mogą wychwytywać priony z zanieczyszczonej gleby i transportować je do napowietrznych części rośliny (liści i pędów), które zaczynają pełnić funkcję wektora zakażenia. Gdy liście skażono, stosując oprysk specjalnym preparatem, PrPSc utrzymywały się w roślinie przez kilka tygodni. To sugeruje, że rośliny odgrywają istotną rolę w środowiskowym skażeniu prionami oraz horyzontalnej transmisji chorób.

Studium prowadziliśmy w eksperymentalnych warunkach w laboratorium. Teraz przystępujemy do etapu badań nad skażeniem środowiskowym.

choroby prionowe infekcyjne białka prionowe rośliny zboża wiązać transportować wychwyt gleba skażenie środowiskowe wektor Claudio Soto