Dieta zmienia genom?
Jeśli w czasie ciąży szczurzycom podaje się tłuste pokarmy, u ich córek z większym prawdopodobieństwem rozwinie się rak gruczołu sutkowego. Co więcej, ostatnio wykazano, że nawet jeśli same córki będą się zdrowo odżywiać, ich potomstwo płci żeńskiej jest także w większym stopniu zagrożone nowotworem.
W zwykłych okolicznościach szczury nie chorują na nowotwory piersi, dlatego zespół Soni de Assis z Centrum Medycznego Georgetown University podawał pokoleniu wnuczek kancerogenne związki chemiczne. To zwiększało ryzyko zachorowania u wszystkich zwierząt, lecz osobniki, których babcie jadały niezdrowo, były najbardziej zagrożone.
Po 20 tygodniach u połowy wnuczek, których babcie "przestrzegały" zwykłej diety, pojawiły się guzy gruczołu sutkowego, podczas gdy problem dotyczył już 80% samic z obiema babciami karmionymi wysokotłuszczową paszą i 68% samic z jedną babcią na niezdrowej karmie.
De Assis uważa, że dieta obfitująca w tłuszcze powoduje epigenetyczne modyfikacje DNA, które można przekazywać przyszłym pokoleniom. Gdyby okazało się, że wyniki uzyskane podczas badań na gryzoniach przekładają się jakoś na ludzi, nie tylko geny BRCA1 i BRCA2 stanowiłyby czynniki ryzyka dla nowotworów piersi.
Komentarze (3)
p53, 24 kwietnia 2010, 11:55
Mała nieścisłość: zmiany epigenetyczne nie zmieniają genomu samego w sobie, czyt. sekwencji (jak to jest zasugerowane w tytule), lecz sposób regulacji dostępu do matrycy, co skutkuje zmianami w poziomie ekspresji.
Bo pod pojęciem genom kryje się sekwencja DNA. A tu chodzi o zmiany epigenetyczne, czyli w substancjach "oblepiających" DNA.
mikroos, 24 kwietnia 2010, 16:13
Wszystko zależy od tego, jak definiujemy genom. Coraz częściej (i wynika to m.in. właśnie z odkryć w dziedzinie epigenetyki!) genom określa się jako ogół materiału dziedzicznego, a nie tylko jako sekwencję DNA. Skoro więc epigenom też można dziedziczyć (przynajmniej częściowo) i skoro wpływa to na fenotyp potomstwa, wówczas aż kusi, żeby nazywać modyfikacje epigenetyczne zmianami w genomie.
p53, 25 kwietnia 2010, 14:44
Ok, epigenom moze byc dziedziczony i wplywa na fenotyp, lecz to nie zwalnia z rozrozniania pojecia genomu od epigenomu.